10 Adımda Hacker Olma!!


107
64 shares, 107 points
Hackerlik, çoğunlukla zeka ve zaman isteyen bir iştir. Hacker olmak için hatırı sayılır bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir.

Hacklemek nedir?

    İngilizce karşılığı “korsanlık” olan hacking teriminden gelen Hack kavramı, bilgisayar sistemlerinde bulunan açıklardan yararlanarak sisteme istediklerinizi yaptırabilmektir. Hacklemek sadece internet sitelerini için geçerli olan bir durum değildir. Bu işin ileri boyutu internet hırsızlığına girmektedir yazılımsal donanımın olduğu heryer de yapılabilir.

Hacker nedir?

     Hacker: sistem zaaflarını bulan, bunu ustalıkla kullanan kişilere verilen isimdir. Hackleme işlemi bir insana sizin istediğiniz şeyi yaptırabilme özelliğini verir. Çoğu zaman hacklenen kişi fark etmeden ondan istediğiniz şeyi almış olursunuz. Kısaca hacker, bir sisteme girilirken istenilen parolayı bilmeden de o sisteme girebilenlere söylenir. Şu mantıkla düşünebilirsiniz. Bir arkadaşınızla sinemaya gitmek istiyorsunuz ama o arkadaşınız kafeye gitmek istediğini söylüyor. Öyle bir yöntem kullanıyorsunuz ki arkadaşınız sizinle sinemaya gitmeyi kabul ediyor. İşte bu şekilde mantık ve zeka yoluyla onu ikna ediyor olmanız, hack mantığıyla aynı oluyor. İyi bir hacker olmanız için yapmanız gereken 10 adımı iyi öğrenmeli aynı zamanda da iyi uygulayabilmelisiniz.
1)Birisinin bilgisayarına girmekle hacker olamazsınız. O kişinin bütün kişisel bilgilerine de ulaşabilmek durumunda olmalısınız. Bunun için temel bilgisayar becerilerine hakim olmanız gerekmektedir. Bu beceriler Facebook’a resim, Twitter’a tweet atmak gibi şeyler değil, Windows komut sistemini kullanabilmek ve ağ parametrelerini ayarlayabilmek gerekir.  Bu ise öyle hemen gerçekleştirilebilecek bir olay değil. Uzun yıllardır bilgisayar kullanıyor olmanız ve her işinizi oradan halledebiliyor olmanız gerekmektedir. Çoğu işinizden kendinizi soyutlamanız, bütün vaktinizi bilgisayar başında geçirmelisiniz.
2)İngilizce başta olmak üzere birçok dili akademik düzeyde konuşabiliyor olmanız gerekmektedir. Sistemlerin veri tabanlarında birçok farklı dille karşılaşabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın yazılım için ingilizce çok önemlidir.
3)Hacker olmak gibi bir hayaliniz varsa programlamayı çok iyi bir şekilde biliyor olmanız da gerekmektedir.
4)İyi bir hacker güvenlik kavram ve teknolojilerinde anlamalıdır. Güvenlik yöneticilerinin kurdukları engelleri aşmak için yapabilecekleri en mantıklı davranış onları tanımaktır. Hackerın PKI (Public Key Infrastructure), SSL (Secure Sockets Layer), IDS (Intrusion Detection System) yada firewall gibi teknolojileri anlaması gerekir.
5)Web uygulamaları hacker olabilmeniz için yapmanız gereken 10 adım arasında en önemli yerdedir. Web uygulamaları son yıllarda hackerler için oldukça verimli olan bir alandır. Web uygulamaları ne kadar iyi anlaşılır ve arkasındaki veri tabanları ne kadar kolay çözümlenirse hackerlar o kadar başarılı olacaklardır.
6)İşinizde iyi olun, adınızdan iyi söz ettirin. Bu işte profesyonel olmak istiyorsanız elde ettiğiniz bilgileri doğru yönde kullanmalısınız. Planlı çalışın ve öğrenebilmek için sürekli araştırma halinde olun. Kendinize geliştirmeden, yeni şeyler öğrenmeden bu işte profesyonelleşmek oldukça zor olacaktır.
7)Hacker olmakla alakalı bir çok terim bilmeleri gerekir. Sniffer, spam tool, spoofer, war dialer, Word list gibi.
8)Kendinize neden hacker olmak istediğinizi sorun ve düşünün. Kendinizi tatmin edecek cevaplar alıyorsanız bu işe başlayın. Ciddi bir emek ve zaman gerektiren bu işe emin olmadan asla başlamayın ileriki seviyelerde pişman olabilirsiniz.
9)Bu işin ortaya çıktığında nasıl bir yaptırımı olduğunu iyice araştırın. İşin sonunda sürprizler ile karşılaşmak sizi üzebilir. Yaptığınızın bir nevi internet hırsızlığı olduğunu hatırlayın. Kimseye zarar vermeden, bilgilerini silmeden hackleme işlemini gerçekleştirmeye özen gösterin.
10) Ve hacker olmanız için yapmanız gereken 10 adımın sonuncu adımında bütün güncel haberleri takip eden. Gerçekleşen her gelişmeden haberiniz olsun. Güncel haberleri takip edin ve bunları kendi tecrübelerinizle harmanlayın çünkü teknoloji ve yazılım sürekli gelişen bir dünya.
Hacker olmak sizin tercihiniz ve hayaliniz olabilir eğer bu tür yetenekleriniz varsa ve bu işten anlıyorsanız iyi işler için kullanmanızı tavsiye ederiz…

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

107
64 shares, 107 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
lol lol
9
lol
Aşk Aşk
8
Aşk
İlginç İlginç
5
İlginç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item