Amerika Aslında Ne Kadar Güçlü?


119
75 shares, 119 points
Amerika Aslında Ne Kadar Güçlü?

Amerika Birleşik Devletleri Dünyanın süper gücü olduğunu biliyoruz. Peki dünyada her konuda sözünü geçiren, istediğini hemen hemen her zaman yapan Amerika aslında ne kadar güçlü?

Toplam Askeri Güç Sıralamasında 1. Sırada

Ülkelerin savaşa katılma çağındaki birey sayısı, her yıl askerlik yaşına ulaşan genç nüfusu, toplam askeri personeli, hava gücü ve çeşitliliği, kara gücü ve çeşitliliği, deniz gücü ve çeşitliliği, doğal kaynakları, lojistik altyapısı, savunma bütçesi ve ülkenin genel finansal gücü, coğrafi şartları gibi etkenlerin göz önüne alındığı toplam askeri güç sıralamasında da ilk üç sırayı her zamanki gibi ABD, Rusya ve Çin alıyor.
Hava gücünde onuncu sırada olan Türkiye toplam askeri güç endeksinde dokuzuncu sırada yer aldı.
Amerika Aslında Ne Kadar Güçlü?
Kaynak: globalfirepower.com
Bu etkenler göz önüne alınarak oluşturulan endekste mutlak hava gücü 0.0000 olarak temsil ediliyor ama gerçek hayatta buna ulaşılması mümkün olmuyor. Buna göre ülke puanları sıfıra yaklaştıkça endeks sıralamasında yeri o kadar yüksek oluyor.
Ülkelerin sahip oldukları insan gücü, askeri araçlar, doğal kaynaklar ve lojistik altyapısı gibi etkenler gözönün de bulundurularak oluşturulan endeks puanları
Amerika Aslında Ne Kadar Güçlü?

Amerika’nın Askeri Gücü Ve Envanteri


ABD askeri güç bakımından dünyanın en büyük gücünü oluşturmaktadır.

1-Askeri harcamaları GSYH’nin yaklaşık yüzde 4’ü ve dünyada 23’üncü. Savunma bütçesi: 647 milyar dolar.
2-Dünya Savaş Gücü Sıralamasına göre ABD birinci Rusya ise ikinci büyük güç.
3-Aktif askeri personel sayısı 2 milyona yakın.
4-Toplam askeri personel sayısı 2 milyondan biraz fazla.
5-Savaş uçağı sayısı: 1962. Saldırı uçağı sayısı: 2830. Saldırı helikopteri sayısı: 973. Tank sayısı: 5884. Zırhlı savaş aracı: 38822. Roket fırlatma silahları sayısı: 1197. Uçak gemisi sayısı: 20. Denizaltı sayısı: 66’dır.

Amerika’nın Ekonomik Gücü

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında 17,4 trilyon dolarlık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) ile ilk sırada yer alan ABD’yi sırasıyla Çin, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Brezilya ve İtalya takip ediyor.
 
Dünya Bankası verilerinden yapılan derlemeye göre, cari fiyatlarla 2014 yılı GSYH gerçekleşmeleri baz alındığında, 17 trilyon 419 milyar dolarlık GSYH’si ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dünyanın en büyük ekonomisine sahip.
 
ABD’yi yaklaşık 10,3 trilyon dolarlık GSYH ile Çin, 4,6 trilyon dolarlık GSYH ile Japonya, 3,9 trilyon dolarlık GSYH ile Almanya ve 2,9 trilyon dolarlık GSYH ile Birleşik Krallık takip ediyor.
 
Ekonomik büyüklükte, Fransa 2,8 trilyon dolarlık GSYH ile altıncı, Brezilya 2,3 trilyon dolarlık GSYH ile yedinci, İtalya 2,1 trilyon dolarlık GSYH ile sekizinci, Hindistan 2 trilyon dolarlık GSYH ile dokuzuncu, Rusya Federasyonu da yaklaşık 1,9 trilyon dolarlık GSYH ile onuncu sırada bulunuyor.


Amerika’nın Ekonomik SilahlarıABD küresel ekonomiyi yönlendiren, etkileyen ve belirleyen ekonomik silahlara sahiptir. Ve bu askeri gücünden bile daha etkili olmaktadır.
1-Centler mertebesinde maliyetle çıkardığı dolarlar. Değeri ABD’nin askeri ve ekonomik gücü. Dolar küresel ticaretin temel para birimi.
2-FED faiz politikası ile küresel finans hareketlerine yön vermekte.
3-Ekonomik gücünü ve küresel ekonomik egemenliğini kullanarak ülkelere ekonomik ve silah ambargosu uygulayabiliyor.
4-Uzay teknolojisi ile küresel egemenliğinde bir adım önde olmayı sağlıyor.
5-Büyük doğal kaynaklara sahip olmakla doğal kaynakların dağılımına hükmedebiliyor.
6-Dünyayı yöneten 62 ailenin sahip olduğu çok uluslu şirketlerin merkezleri Amerika’da bulunmaktadır.
7-Ekonomik tetikçileri dünyanın her bir tarafına yayılmış durumda ve istediği ülkeyi ekonomik açıdan zor durumda bırakabilir.
8-IMF, Dünya Bankası, kredi derecelendirme kuruluşları gibi uluslararası mali kuruluşlarının çoğunu Amerika’nın kontrolü altında.

Sonuç

Amerika dünya üzerinde her açıdan sözünü rahatlıkla dinleten bir ülke konumundadır. Gerek ekonomik gerek askeri alanlarda dünyada her zaman ilk sıradaki yerini korumaktadır. Son yıllarda Amerikayı en çok bu konularda tehdit eden ülke ve gelişme hızını da göz önüne alacak olursak Çindir. 

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

119
75 shares, 119 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
İlginç İlginç
10
İlginç
Pixselle

7 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İzlediğin programları, filmleri, YouTube videolarını notlamak istersen; bu sayfa tam sana göre. Film afişlerinin altındaki yıldızlarla notunu ver. İzleyecek olanların seçici olmasında katkıda bulun. Sayfama bekliyorum 🙂

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item