Android Uygulama ve Oyun Nasıl Yapılır? Google play’e Nasıl Yüklenir?


159
116 shares, 159 points
Merhaba, sanırım sende biraz uygulama veya oyun yapmaya meraklısınve ilgin var dimi? :). Evet bende öyle düşünüyorum, meraklısın ve uygulama yapmak istiyorsun. Google play’de milyon tane uygulama var bunların arasında senin neden uygulaman olmasın ki? evet olabilir. Sadece gerekli temel bilgileri öğrenmek ve kendinizi bol bol geliştirmek.
Bugün sizlere temek bazı bilgiler vereceğim. Bunlar;
Android Uygulama Nasıl Yapılır?
Android uygulama yapmak için ilk önce kod yazmayı öğrenmeniz gerekiyor. Android uygulama yapılırken java dili kullanılıyor. Bunun için geliştirilen araçlar var. Bunlardan biri Android Studio. İnternette araştırdıysanız uygulama yapanların çoğu Eclipse adında bir programda uygulama geliştiriyor, tabii bunlar eski video olduğu için programda eski.
Android Studio’yu indirerek ve java programlama dili öğrenerek sizde android uygulamalar yazmaya başlayabilirisiniz. Android uygulama yapanlar native veya hibrit olarak yapıyor. Native uygulama yapanlar java dilini, hibrit uygulama yapanlar ise html,css ve js dillerini kullanıyorlar. Hibrit uygulama yapmak için birkaç yazılım kurmanız daha gerekiyor. Bunlardan bir tanesi “Cordova”. Hibrit uygulamalar tek bir platforma bağlı olmayıp tüm platformlarda çalışabilmektedirler. Örneğin az önce android uygulama yapmak içni java öğrenmeniz gerek demiştim. Uygulamayı java ile yazarsanız bu uygulama native olur ve sadece android platformunda çalışır. Ios’de uygulama yapmak için swicth öğrenmeniz gerek sadece switch ile yaparsanız uygulamayı buda native olur. Ama hibrit ile kodlanan uygulamalar ios, android, windows gibi işletim sistemlerinde rahatlıkla çalışabilirler.
Tabii native ve hibrit arasında farklılılarda bulunmakta. Native uygulamalar hibrit uygulamalara kıyasla biraz daha hızlı. Native uygulamalar telefonun tüm özelliğini kullanabilir. Hibrit uygulamalarda kullanabilir fakat bu native göre biraz daha uğraştırıcı.
Sizlere tavsiyem android uygulama yapmak istiyorsanız ilk önce bir temeli öğreniz, yani javayı öğrenin. Android Studio’yu indirerek işe başlayabilirisiniz. Android studio kurulumu hakkında bu linke tıklayabilirsiniz.
Android oyun nasıl yapılır?
Android oyun yapmakta uygulama yapmaktan pek farklı değil, sadece oyunlarda animasyonlar var. Tabii işi ileri boyuta götürseniz biraz farklı olabilir :D. Sizlere az önce java öğrenmenizi söylemiştim. Java android’in temel taşıdır. Uygulama yapıldığı gibi oyunda yapılabilir. Android oyun yapmak istiyorsanız unity yazılımını indirmeniz gerekebilir. Fark ettiyseniz google play’de çoğu uygulamayı açarken bir unity introsu görmüşsünüzdür.. Unity’in bir ücretli birde ücretsiz verisyonu var. Ücretsiz versiyonu ile çalışırsanız oyunlarınızda güzel bir intro gözükebilir. Ücretli yazılımı satın alırsanız unity introsu gözükmez. Android oyun yapmak için birçok oyun motoru bulunmakta ve farklı diller ile kodlanmakta. Örneğin javascript, c++, c#, java vs. Sizlere tavsiyem ilk mantık yürüten bir oyun yapın 2d veya 3d olmasına gerek yok. Örneğin soru cevap oyunu yapın veya sayı tahmin etme oyunu yapın. Bunlar sizin için güzel bir başlangıç olabilir.
Google play’e  uygulama veya oyun  nasıl yüklenir?
Uygulamanızı veya oyununuzu yaptınız. Şimdi bunu google play’e yüklemek gerek, tabii bu iş ücretsiz değil. Google’da bundan payını almalı. İlk önce Google Play Developer sitesine gidiyoruz. Google üyeliğimiz ile 25 dolara google play geliştirici hesabı satın alıyoruz. Hesabınız onaylandıktan sonra uygulamalarınızı ve oyunlarınınızı yükleyebilirsiniz. Tabii google ilk önce yüklediğiniz uygulamayı inceliyor daha sonra markete yükleniyor.
Uygulamalardan ve oyunlardan nasıl para kazanılır?
Adsense benzeri birde mobil uygulamalar için reklam servisi var. Admob uygulamalarınzıdan veya oyunlarınızdan gelir elde etmenizi sağlayan bir reklam sitesidir. Google adsense ile ortak çalışır. Uygulamanıza eklediğiniz reklamlar, gelirlerini adsenseye ekler. Admob ile ciddi paralar kazanabilirsiniz, yeterki uygulamanız çok kullanılsın.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

159
116 shares, 159 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
lol lol
5
lol
Aşk Aşk
4
Aşk
İlginç İlginç
1
İlginç
Pixselle

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item