Başarının Sırrı İçin 6 Altın Öğüt


127
84 shares, 127 points
Başarının Sırrı İçin 6 Öğüt
1- Korkmadan Denemek
Girişimcinin farkı nedir? Denemek… Girişimciler risk almaktan çekinmezler. Onlar için başarmak bir tutkudur sonunda başarısızlık ihtimalini de bulunduran.
Hayatımızın belirli dönemlerinde çalıştığımız işi bırakıp, kafamızdaki projeleri gerçekleştirmek isteriz. Daha sonra hayallerimizi gerçekleştirememek için kendimize yeni nedenler yaratırız. Evlenmek, çocuk sahibi olmak, araba alıp borcunu  ödemek ev almak gibi. Bu nedenler bahanelerimiz olur ve hayatımız aynı biçimde birbirini tekrar eden günler şeklinde, adeta kısır bir döngüde devam eder.
Girişimciler bu kısır döngü zincirini kıranlar, başkalarının ”yapamazsın sen, beceremezsin” dediğini inadına yapanlardır çoğu zaman.
Onlar bizim bahane olarak gördüklerimizi arka plana atarlar. Hayallerini gerçekleştirmek, en azından denemek isterler. Ellerindekini kaybetmeyi riske alırlar ve denerler. Galip gelirler ya da kaybederler, ama en azından hayalleri için denerler. Çünkü bilirler ki, içlerindeki ”acaba” uktesi kaybetmekten çok daha acı vericidir onlar için.
2- Başarılı Olanları Taklit Etmek
Taklitçi olmak çoğu zaman kafamızda kötü bir izlenim yaratır. Fakat üzerine birşeyler ekleyerek taklit ediyorsanız çoğu zaman başarılı olursunuz. Daha önce başarılı olmuşu, denenmişi taklit ederseniz, risklerinizi düşürürsünüz.
Pazardaki rakipleriniz kendinizi geliştirmeniz için yol gösterici bir rehberdir. Eğer bir telif ya da patent ihlal etmiyorsanız, rakibinizin iyi özelliklerini taklit etmek neden kötü bir davranış olsun ki? Aksine sizin için faydalı olacaktır.
3- Gerçekçi Olmak
 Bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli özelliklerin başında ”gerçekçi olmak” gelir. Girişimcilerin genel eğilimi fikirlerinin mükemmel olduğunu ve herşeyin yolunda gideceğini düşünmek şeklindedir. Risk almak ne kadar gerekli olsa da bir B planı hazırlamak ,herşeyin berbat gidebileceğini hesaplamak gerek ileride yaşayacağınız maddi yıkımı törpülemek gerekse psikolojik travmayı hafifletmek için yapılması gerekenlerdendir.
4- Yeniliklere Adaptasyon Olmak
Bilişim çağının bize gösterdiği gerçeklerden biri de yeniliklere kendini adapte etmeyen şirketlerin tarihe gömüldüğü. Bu gerçek geçtiğimiz senelerde Kodak şirketinin iflasıyla kendini göstermişti.
Zaman değişim zamanı. Tüketicinin istediği her ürüne kolay şekilde ulaşabildiği bir devirde, markaların adeta bir bukalemunun sahip olduğu adaptasyon özelliklerine sahip olması gerekiyor.
5- Müşteri Memnuniyeti
Yapılan birçok araştırma, müşteri memnuniyetindeki yüzdelik değişimlere karşı şirket cirolarının aşırı derecede esnek olduğunu gösterir. Fakat çoğu yönetici bu gerçeği görmezden gelerek ”satış” üzerine odaklanır. Ticaretin oysa ki tek bir gerçeği vardır. O da müşterinin hizmeti aldıktan sonra yüzünün gülmesidir. Çünkü müşteri memnun olduğu takdirde, memnuniyetini başkalarına anlatarak başkalarının da ürününüzü deneyimlemesini sağlar. Viral pazarlama, pazarlamanın bilinen en verimli ve ucuz yoludur.
6- Detaycı Olmak
Yaptığınız işe tam anlamıyla hakim olmak için işinizin tüm detaylarını bilmeniz gerekir. Bu yüzden ticaret hayatlarında başarıyı yakalayan çoğu kişi işe en alt kademeden başlar. Jeff Bezos, Wall Street’te uzun seneler çalışarak profesyönel ticaret hayatını iliklerine kadar hissetmişti. Detaycı ve düzgün bir iş yapmak kalite ve başarı için çok önemlidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

127
84 shares, 127 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
lol lol
1
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
İlginç İlginç
10
İlginç

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Öğütler güzel ama ben birisine takıldım. Başarılı olanları taklit etmek değil de modellemek daha faydalı olur diye düşünmekteyim. Taklit tam olarak yeterli olmayabilir.

    1. Taklitten kasıt örnek almak gibide düşünebiliriz. Zaten körü körüne taklit başarının yolunu tıkamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Ama sizin düşüncenize de katılıyorum.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item