Cildenize İyi Gelen Ve Güzelleştiren Besinler!


132
89 shares, 132 points
Herkesin çok sevdiği yüz kremi veya cildini güzelleştirmek için kullandığı bir maske vardır, ama cildin güzelleşmesi aslında vücudumuzun içinden başlar. Sürekli olarak yaşlanan deri hücreleri ölür ve yerini yenileri alır. Bu yenilenme sürecinde mikro besinler (temel vitamin ve mineraller) kullanılır. Doğru besinlerle dengeli bir şekilde beslenmeniz cildinizin yenilenmesi için gerekli mikro besinleri almanızı sağlar, böylece cildinizin yumuşak, esnek ve parlak yardımcı olur. Beslenme bu konuda arka planda kalsa bile görünse çok öenmli bir faktörü vardır.
Cildinize iyi gelecek bir beslenme uygulayabilmeniz için birkaç ipucu:


Günde beş porsiyon meyve ve sebze tükmelisiniz

Meyveler ve sebzeler güçlü antioksidanlar içerir ve serbest radikaller yüzünden cildinizde oluşması muhtemel hücresel boyuttaki hasarları önlemeye yardımcı olur. Serbest radikaller hava kirliliği, güneş ışığı ve sigara dumanına maruz kalmak gibi sebeplerden ortaya çıkarlar ve cildiniz kırışmasına ve lekelenmesine yol açabilirler. Günde beş porsiyon meyve yemeniz bu olumsuz etkilerin önünü alabilir.  Balkabağı, havuç, yer elması, karalahana, ıspanak, papaya gibi beta-karoten ve lutein içeren meyve ve sebzeler zengin antioksidan içerikleriyle cilt sağlığınız, cildinizde yeni ve sağlıklı hücre oluşumu ve cilt rengini koruyabilmeniz için size yardımcı olurlar.

Bol Bol C Vitamini tüketin

C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi, parlak bir cilt ve cildinizdeki bozulmaları doğru şekilde düzeltmeye yarayan bir süper antioksidandır. C vitamini için en iyi kaynaklar yabanmersini, brokoli, frenk üzümü, kivi, portakal, çilek ve yer elmasıdır. Vücudumuzun kolajen üretimine yardımcı olurlar, kolajen cildimizi besleyen kılcal damarları güçlendirir ve işlevlerini daha iyi şekilde yapmalarına yardımcı olur. Cildimizi yeterli miktarda besleyerek canlılığını ve parlaklığını korumasına yardımcı olur. C vitamini ve C vitamin içeren besinler hakkında daha detaylı ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Sıkı rejimlerden kaçınmalısınız

Sürekli olarak kilo vermek ve daha sonra almak cildimiz için zararlıdır. Kilonuzun sürekli ve ani değişimleri cildinizde sarkmalar, kırışma gibi bozulmalara neden olabilir. Sıkı ve şok diyetler aynı zamanda gerekli vitamin ve mineraller bakımından da eksiklikler içerebilirler, bu cildinizin beslenmesi için gerekli mikro besinlere ulaşamamasına ve cildinizin sağlığının, renginin bozulmasına ve parlaklığını kaybetmesine yol açabilir.

Selenyum depolayın

Selenyum güçlü bir antioksidandır. Selenyum, E vitamini ve C vitamini gibi diğer antioksidanlarla birlikte çalışır ve bağışıklık sistemimizin düzenli ve güçlü olması için gereklidir. Son araştırmalar selenyum bakımından zengin beslenmenin cilt kanserine karşı koruduğunu ve yaşlanma sonucu ortaya çıkabilecek lekelere ve hasarlara karşı koruduğunu göstermektedir. Balık, kabuklu deniz canlıları, yumurta, rüşeym (buğday özü), domates ve brokoli iyi selenyum kaynaklarıdır.

E vitamini tüketin

E vitamini cildimizi oksidatif hücre hasarlarından korur ve cilt sağılığımızı desteler. E vitamini badem, avokado, fındık, çam fıstığı ve ay çekirdeği gibi besinlerde bol miktarda bulunur. E vitaminin vücudumuzdaki işlevleri ve E vitamini içeren besinler hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bol sıvı tüketin

Cildimiz esnekliğini koruyabilmek için neme ihtiyaç duyar. Az miktarda da olsa dehidrasyon (sıvı eksikliği) cildinizin kurumasına, renginin solmasına ve yorgun görünmenize yol açar. Günde 6 ila 8 bardak arası su içerek vücudunuza yeterli miktarda sıvı girdiğinden emin olabilirsiniz. Yediğimiz yiyeceklerden de sıvı alırız ama su içmek en sağlıklısıdır. Suyu yanınızdan eksik etmeyin. Kafein içeren içecekler sıvı kaybına yol açacağından ya bunları içmekten sakının ya da içtiğiniz su miktarını artırın. Sigara ve alkol tüketimini azaltmanız veya kesmeniz de cildinizin sağlığı için olumlu bir karar olacaktır.

Yağlardan korkmayın

Tekli ve çoklu doymamış yağlar cildinizin sağlığı için gerekli yağ asitleri içerirler ve doğal bir nemlendirici gibi cildinizi nemlendirirler ve yumuşak kalmasını sağlarlar. Avokado, balık, ceviz, fındık gibi yiyecekler doymamış yağlar açısından zengindirler. Doymamış yağlar içeren yiyecekler aynı zamanda E vitamini açısından da zengindirler ve vücudumuzu serbest radikallerin verdiği hasarlardan korumaya yardımcı olurlar.

Daha çok fitoestrojen yiyin

Fitoestrojen (Phytoestrogen) bitkilerde bulunan kadınlık hormonu östrojene benzer etkilere sahip doğal kimyasallardır. Bu kimyasallar vücudunuzdaki hormon seviyelerini dengelemede yardımcıdırlar. Soya fasulyesi ve ürünler, tam tahıllar, sebze ve meyvelerde bulunurlar.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

132
89 shares, 132 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
lol lol
9
lol
Aşk Aşk
8
Aşk
İlginç İlginç
5
İlginç
Pixselle

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item