Doğada Ateş Yakma Tekniği!! (Çok Basit)


126
83 shares, 126 points
Suyu temizleme,yemek pişirme, kıyafetleri kurutma, ısınma, yerimizi belirtme ve en önemlisi kendimizi yırtıcı hayvanlardan korumak için ateşe ihtiyaç duyarız. Ateş yakmak için; kıvılcım, kav, ateş güçlendirici (yumuşak odunlar), daimi ateş (sert odunlar) gerekmektedir.
Kıvılcım; Ateşin ilk adımıdır doğada ateş yakma için.
Kav; Kıvılcımı ateşe döndürmek için kullanacağımız malzemelere kav diyoruz. Bunlar kuş yuvaları ve kuş tüyler, kuru yaprak ve yaprak sapları, yünlü kıyafetlerin liflere ayrılmış halleri, kağıt, ağaç kabukları, kuru otlar vb tutuşması kolay malzemeler..

Ateş güçlendirici ; (yumuşak odun, çıra)

Köknar, elma ve çoban püskülü gibi ağaçlar. Tutuşan kav üzerine ince dal parçaları koyulduktan sonra bu ağaçları kullanarak ateşi güçlendiriyoruz. Bu ağaçlar çabuk yanar fakat ısısı güzel olsa da kalıcı bir ateş olmayabilir.

Güçlü ateş için ; (sert odunlar)

Kayın, meşe, huş, erik ağacı gibi ağaçlardan elde edilen odunlardan yaktığımız ateştir. Yavaş yanarlar, uzun süreli yanarlar ve yemek pişirmek için idealdir.

Ateş yakma teknikleri;

1. Doğada hayatta kalma sanatında bıçak her zaman yanımızda olur. Bıçak yanında çakmak taşı taşırız.
Bıçağın keskin olmayan tarafını taşa sürterek çıkan kıvılcım kavı tutuşturur. Kıvılcım kava düştüğü anda ara ve yumuşak şekilde üfleyerek ateşi elde edebiliriz. (Çakmak taşı yanımızda yoksa doğa da çakmak taşı çok rahat bulunabilirsiniz)
Yanımızda çakmak taşı yok doğal çakmak taşını bulamadıysanız ağaşıdaki doğadaki ateş yakma teknikleriyle ateşinizi yakabilirsiniz.

1- Yay yöntemi

70- 75cm uzunluğunda 2 cm eninde bir ağaç parçasını iple bağlayarak bir yay yapıyoruz. Daha sonra 2 cm genişlikte 40 cm uzunlukta kuru bir dalı ucunu matkap gibi sivrilterek hazırlıyoruz. Ufak bir parça odun ve ya taş ile matkap ucunun üstüne koyacağız ki yay ile çubuğu çevirirken üstten hafif baskı yapabilelim. Matkap ucu matkap kapağının içine oturacak şekilde oyulmalı sürtünme en aza indirilmeli matkap kapağı içi tükürük ve ya su ile ıslatın.
Tek eksiğimiz ateş tahtası. 5 cm eninde 10-15 cm uzunluğunda bir ateş tahtasının ortasına bir tiv veya delik açıyoruz içine sürtünmeyi artırmak amaçlı çok az kum atıyoruz. Daha sonra yayın ortasından çubuğu geçirip ucunu ateş tahtasındaki yive yerleştiriyoruz. Matkap kapağını üstten bastırarak yayı ileri geri yaparak sürtünme sağlıyoruz. Biraz yorucu fakat dumanı gördüğünüz anda ateş tahtası içindeki közü üfleyerek dağıtmadan kav üzerine bırakıyoruz ve kavı avucumuza alıp çok narin tutarak hafif üflüyoruz. Kav ateş aldığı anda kavı önce kuru dallar veya yapraklar ile destekleyin.

2- Mercek yöntemi

Mercek yöntemi için cam, mercek, içi sıvı dolu şeffaf naylon ve en önemlisi güneş ışığı gereklidir.
Mercekte odaklanan güneş ışığını kava tutarak ateşi yakabiliriz. Işık odaklanarak orda bir ısı olusturacaktır ve kavınız ateş almaya başlayacaktır.

Yöntem 3 : Pil,akü vb kullanarak ateş yakma

Bu yöntem için pil, akü, batarya gibi elektrik kaynakları gerekmektedir. Kabloların ucunu bir birine dokundurunca çıkan kıvılcım kavı tutuşturacaktır.
Kav tutuşunca ateşi güçlendirip daha sonra büyük ateşler elde edebilirsiniz.

Ateş ile yer belirtme.

Sizi arayanların sizi görmeleri için gemiler, helikopter, iha, uçak ve kara arama ekiplerinin sizi görmesi için gündüz yeşil ağaçları ateşe atarak çıkan dumanı kullanabiliriz. Gece ateşimiz zaten yerimizi belli edecektir.
Ateş yakarken çevreyi temizlemek güvenlik açısından önemlidir. Her türlü kuru malzemeden arındırılan yerde ateş yakabiliriz. Ateşi güvene almak için etrafına taş dizilebilir. Fakat bu taşlar dere kenarından alınmamalı bu taşlar su çekmiş olabilir ve ısınınca bu taşlar adeta el bombası gibi patlar. Bu da sizin yaralanmanıza hatta ölmenize sebep olabilir.
Ateşi yakıp geceyi geçirdik. Her gün ateş yakmak için uğraşmak yerine yanan ateşten bir köz alıp kuru ağaç gövdesinden yaptığımız bir kap ile ateşi taşıyabiliriz. Bu da çok basit. Kuru agaç gövdesi bulun içini çok az oyun ve közü içine atın içten içten yanarak ateşi taşımanızı sağlayacaktır. Közün üzerine hava akımını azaltacak bir şeyler koymanız iyi olacaktır. Bu şekilde istediğiniz her durumda yakacak malzemeyle kav hazır olduğundan ateşinizi yakabilirsiniz.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

126
83 shares, 126 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
lol lol
4
lol
Aşk Aşk
2
Aşk
İlginç İlginç
13
İlginç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item