Egzersiz Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyiz


124
81 shares, 124 points
Egzersiz Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyiz
Yetişkin bir insanın vücudunun %60 su bulunmaktadır. Su insan vücudu için bu kadar önemliyken egzersiz esnasında ne kadar su tüketmeliyiz Gelin Bakalım…
 
 

Yetişkin bir insanın günde neredeyse 1.5 – 2 Lt su ihitiyacı vardır. Su insan vücudu için çok önemli bir etken olduğunu uzun uzuna anlatmaya gerek yok. Egzersiz yaparken de insan vücudu nasıl enerji ihtiyacı duyuyorsa suya da bir o kadar ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle profesyonel sporcular ve düzenli olarak spor faaliyetlerinde bulunan kişiler başta olmak üzere tüm bireyler için günlük su ihtiyacının doğru bir şekilde karşılanması oldukça önemlidir.

Spor Su İhtiyacını Nasıl Etkiler 

Spor faliyetleri, sıvı gereksinimini arttıran nedenler arasında en ön sırada yer alır. Başta terleme ve hızlı solunum olmak üzere, kan basıncı ve nabız yükselmesi, metabolizma hızının artması gibi birçok neden dolayısıyla vücuttan yüksek miktarlarda sıvı kaybı gerçekleşir. Kaybedilen bu sıvının yerine konulabilmesi, kan akışkanlığının korunması, idrar yoğunluğunun ayarlanması ve yaşamsal fonksiyonların korunması açısından çok önemlidir.


Egzersiz Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyiz


Vücuttan kaybedilen su miktarı kadar sıvı tüketimine özen gösterilmemesi durumunda egzersiz performansında düşme meydana gelir. Yoğun egzersizler esnasında su kaybı sonucunda kandaki oksijen seviyesi düşerek solunum düzeni bozulur, kalp ritminin ve tansiyon düzeyinin ayarlanması zorlaşarak sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek ciddi sorunlar da ortaya çıkabilir. Antrenman bitiminden sonra kasların yenilenmesi ve sonraki egzersizler için hazır hale gelmesinin hızlandırılması için bol miktarda su tüketimi ihmal edilmemelidir.
 

Egzersiz Yaparken Ne Kadar Su Tüketilmeli

Egzersizler esnasında hızlı bir şekilde su kaybı gerçekleşmesinden dolayı susuzluk hissinin oluşması beklenmeksizin su içilmelidir. Egzersiz performansının maksimuma getirilebilmesi için öncelikle günlük en az 1,5 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Buna ek olarak yoğun bir antrenman programına sahip olan kişiler bu egzersizlerin öncesinde küçük miktarlar halinde antrenman yoğunluğuna göre toplamda 300 ile 700 ml aralığında su tüketmelidir. Yoğun antrenmanlardan yarım saat öncesinde de 1-2 bardak su tüketmekte fayda vardır. Süresi 1 saati geçen egzersizler esnasında 15-20 dakikada bir 100 ml ( ortalama 1 çay bardağı) su içmelisiniz.

 

 

Egzersiz Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyiz
Egzersiz esnasında içilen suyun miktarı önemli olup aşırıya kaçılması durumunda midede aşırı doluluk hissi oluşturarak performansı olumsuz etkileyebileceği gibi kandaki sodyum seviyesinde ani düşüşlere yol açarak tansiyon düşüklüğü de meydana gelebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan doğru miktarlarda su tüketmek en doğru davranış biçimi olacaktır. Sonuçta her şeyin fazlası zarar. Ölçülü olup vücudunuzu tanıyın.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 
Egzersizleriniz esnasında kolay bir şekilde su içmek ve böylelikle sıvı alımınızı kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Sağlıklı sporlar 🙂

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

124
81 shares, 124 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
lol lol
9
lol
Aşk Aşk
8
Aşk
İlginç İlginç
5
İlginç

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. spor yapmadan önce midenin boş olmasında fayda var ama ne dopdolu olsun ne de bomboş,ikisi arasında olmalı..dediğiniz gibi doğru miktarlarda su tüketmek gerekli,elinize sağlık..😊

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item