Ezberlemeyi Kolaylaştıracak Yöntemler


123
80 shares, 123 points


Ezber yapmak günlük yaşantımızda aslında bolca kullandığımız bir yöntem. Okulda, günlük rutin işlerde işimize yaracak birçok şey ezberleriz. Bazıları için ezber yapmak oldukça kolaydır. Ama her insan için bu söylenemez. kolay ezber nasıl yapılır? Ezberlemeyi Kolaylaştıracak Yöntemler nelerdir? Gelin bakalım.


1. Bölümlere ayırın


Örneğin alttaki 15 hayvan ismini hafızanızda tutumanız gerektiğini düşünelim:
Fare, Bukalemun, Karga, Kedi, Somon, Köpek, Fil, Yunus, Yılan, Tuna balığı, Tavuskuşu, Zürafa, Güvercin, Su aygırı, Timsah
Listedeki hayvanları türlerine göre ayırarak daha kolay akılda tutabilirsiniz.
Evcil hayvanlar: Fare, Kedi, Köpek
Deniz hayvanları: Tuna Balığı, Somon, Yunus
Kuşlar: Karga, Güvercin, Tavuskuşu
Soğukkanlılar: Yılan, Timsah, Bukalemun
Büyük olanlar: Fil, Zürafa, Su aygırı.

2. Aralıklı tekrarlar yapın

Örneğin bir şiir ezberliyorsunuz. Bir kıtayı ezberlediğinizi varsayalım. İkinci kıtayı ezberledikten sonra ilk kıtayıda  tekrarlayarak okuyun. Bu yöntemle daha sağlam bir ezber yapmış olacaksınız. Ve tamamını ezberlediktan sonra belirli aralıklarla sürekli tekrarlayın.


3. Yüksek sesle okuyun

Yüksek sesle okumak da kolay ezber yapma teknikleri arasında. Çünkü bu şekilde hem içinizden hem dışınızdan duyacak hem de görerek öğreneceksiniz. Tabii, yüksek sesle okuma yönteminin size ne kadar uygun olduğunun da yöntemden alacağınız sonucu etkileyeceğini bilmelisiniz. Zira kimileri içinden okuyarak çok daha rahat bir şekilde ezber yapabilmektedir.

4. Yazarak çalışın


Sesli ya da sessiz bir biçimde okuduklarınızı belleğinize kaydetmek için klişe ama epey etkili olan yazarak çalışma yöntemini denemelisiniz. İsterseniz özet niteliğinde aklınızda kalanları yazabilir, isterseniz de ezberlemeye çalıştığınız bilgilere bakarak yazma seçeneğini kullanabilirsiniz. Hatta bu noktada önerim; iki yöntemi de kullanıp daha çok verim aldığınızı ezber tekniği olarak kullanmanız olacaktır.

5. Uyanır uyanmaz ve yatmadan hemen önce


Sabah ilk uyandığımızda zihnimiz bir nevi yeni açılan bir bilgisayar gibi RAMi zorlayan pek birşey yok. Bu esnada zihninizi vererek okuduğunuz şeyler aklınızda kalıcı hale gelecektir. 
Geceleri rüyamızda yatmadan önce düşündüğümüz şeyleri görürüz ve belleğimize son kaydedilen şey diyebiliriz. Uykudan önce de ezberleyeceğiniz şeyi okumanız tekrar söylüyorum zihninizi vererek. Sizin ezber yapmanızı kolaylaştırır ve farkında olmadan ezberlemiş olursunuz.

6. Hafızanızı güçlendirin


Ezberleme nasıl yapılır sorusuna verilebilecek kaçınılmaz cevaplardan bir tanesi de tabii ki hafızayı güçlendirmek! Sonuçta; daha güçlü bir hafıza eşittir akılda kalan daha çok bilgi demek! İşte bu nedenle; hemen bugünden başlayarak unutkanlık sorunsalından kurtulmak için çaba göstermelisiniz. Zira emin olun ki bu rahatlıkla kurtulabileceğiniz bir sorun! Kısacası; artık balık hafızalı biri olarak anılmak istemiyorsanız, aşağıdaki yazıyı incelemeli ve bu konudaki ilk adımınızı atmalısınız.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

123
80 shares, 123 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
lol lol
5
lol
Aşk Aşk
4
Aşk
İlginç İlginç
1
İlginç
Pixselle

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ezberlemeyi kolaylaştıran yöntemler çok etkili gibi görünüyor. Benim ezberim iyidir okuldan beri. Ama hafızayı güçlendirmek için bu yöntemlere başvurulabilir. Teşekkürler.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item