Google AdSense Kazanç Arttırma BGBG%TBM


124
81 shares, 124 points

Google AdSense Kazanç Arttırma BGBG%TBM

Bugün ki yazımızda Google Adsense gelirinizi arttırmaya yönelik taktikler vereceğim. Gelin başlayalım…
 

TBM (CPC): 

TBM, tıklama başına maliyet anlamına gelir. Yani reklamlarınız tıklandığında cebinize girecek tutardır. TBM, reklam verenin Google’a verdiği teklife göre değişir dolayısıyla bir reklamınızın tıklanmasından 1 kuruş kazanırken, bir başka reklam tıklamasından 1TL kazanabilirsiniz. Zaten bugünkü yazımızın da amacı, TBM oranını arttırabilmek üzerine olacaktır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

BGBG (Bin gösterim başına gelir):  

Aldığınız her 1000 gösterimden elde edeceğiniz tahmini kazançları temsil eder. BGBG gerçekte ne kadar gelir elde ettiğinizi değil, tahmini kazancınızın aldığınız sayfa görüntüleme, gösterim veya sorgu sayısına bölünüp 1000 ile çarpılmasıyla ortaya çıkan değeri gösterir.
 
 
Bizi ilgilendiren bu iki terimin ne işe yaradığını detaylı şekilde öğrendiğimize göre gelin bakalım bakalım adsense kazancımızda artış için ne yapmalıyız…
 

Reklam Yerleşimi (Heat Map)

 


 


 

 

 
 
 
 
 
 
 

Adsense reklamlarını yerleştirirken reklamları gelişi güzel yerleştirmemeliyiz. Çünkü bizim kazanç sağlayabilmemiz için reklamlara tıklanma (TBM) ve görüntülenmeye (BGBG) gibi iki unsura ihtiyacımız var.

 
 
  • Yukarıda yer alan görselde, reklamlarını nasıl yerleştirmeniz ile ilgili ipuçları verilmektedir. Koyu alanlar gelir performansınızı en olumlu etkileyecek alanlardır. Bu alanlar ziyaretçinizin dikkatini çekecek ve geri dönüş yapmasını sağlayacak alanlardır. Dolayısıyla reklamlarınızı bu alanlara yerleştirmeniz, gelirinizin artmasını sağlayacaktır.
 
  • Unutmayın ki çok para kazanmak için sitenizi reklamlarla doldurmayın. Adsense reklamları sitenizin hızını düşürebilir ve bu da sizin ziyaretçi kaybetmenize neden olabilir. Yukarıda ki alanlar az reklamla yüksek kazanç için belirlenmiş ve denenmiştir.

 

 
 
 
 

Görsel Reklam Mı? Metin Reklam Mı?

Görsel Reklam Modeli

 
Görsel reklamlar banner şeklindedir görseldir fakat içerisinde normal olarak metin bulundurur. Aslında adsensenin tercih ettiği reklam türlerindendir. Eğer görsel içerikli bir web site sahibiyseniz bu reklam türü size göre.
 

Metin Reklam Modeli

Metin reklamlar örnekteki gibi metin şeklindedir. Metin reklamlar uzun uzun paragrafların arasına çok güzel yerleşen ve google nin yapay zekasındaki ilgili reklam çıkarıyor. Örneğin “Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?” adlı bir konu açtınız metin reklamda da gine “Gastrit belirtileri, mide ağrısı nasıl geçer?) gibi reklamlar çıkacaktır ve bu da okuyucunun reklama ilgisini arttıracaktır.
 
Hatta hemen buraya metin reklam modelinden bir örnek reklam yerleştireyim.
 
 
 
 
 

İlgili Reklam Türleri

Sitenizde yayınlanan reklamlar sitenizin içeriğiyle alakalı olmalıdır. Örneğin arabayla ilgili bilgiler paylaştığınız web sitenizde makyaj ürünlerinin çıkması ne kadar mantıklı olur. Hem bu ziyaretçinin de ilgisini hiç çekmeyecektir. Bunun için
 
Peki nasıl yapacağız…
Reklamveren URL’leri: Bu alana reklam almak istemediğiniz sitelere ait URL girişi yapabiliyorsunuz. Yani siteniz ile alakalı olduğunu düşünmediğiniz veya kötü hazırlanmış bir reklamı bu şekilde engelleyebilirsiniz.
Hassas Kategoriler: Üstteki görselde gördüğünüz gibi size kazanç getirmeyen kategorileri durdurmalısınız. Hangi kategoriden para kazanıyorsanız, o kategoriyi seçin. Kazancı az reklamlar yerine kazancı yüksek reklamlar çıkacaktır. Bu da adsense kazancınız kesinlikle arttıracaktır.
Reklam Sunma: Bu alanda reklam sunma ayarlarını sitenizin türüne göre ayarlayabilirsiniz. Önemli olan aşağıdaki seçeneğin işaretli olması. Biraz önce bahsettiğim remarketing reklamları bu seçenek ile aktif olmaktadır.

Reklam İnceleme Merkezi

 
 

Bu seçenekte ise kategori olarak değil de manuel olarak istemediğiniz reklamları engelleyebilirsiniz. mouseyi reklam modelinin üzerine getirip beklediğinizde kazancın bu reklamda ne durumda olduğunu görebilirsiniz. 

Zengin İçerik Ve Önemli Notlar

Web sitenizde zengin ve özgün içerik olmasına dikkat ediniz. Web siteyi kurup kopyala yapıştır yöntemiyle uğraşılırsa bir haftada yüzlerce yazı ortaya çıkarabilirsiniz ve bu da sizi seo olarak geriye atacaktır. Google robotları bu tür siteleri anlamaktadır. Seo da düşmeniz demek kazancınızında olmaması demektir. Ve en az yazınız 300 kelimeden oluşsun eğer 70 kelime gibi az kelime sayısında bir yazı oluşturursanız zayıf içerik diyoruz. Bu içeriğe giren kişi çabucak çıkacaktır ve emin olun ne kadar açık bir yazı olsa bile tatmin olmayacaktır. 
 
Bizim kazanç konusunda diğer hedeflerimizden birisi kullanıcıyı sitede tutmak. Uzun ve sıkmayan makaleler kullanıcı tutar ve size ziyaretçi kazandıracaktır. Eğer benim bu yazımı sonuna kadar okuduysanız bir miktar zaman geçirmişsiniz demektir.
 
Adsense başvurunuz onaylıktan ve reklamlarınızı sitenize yerleştirdikten sonra yapmanız gerekenler bittiğini düşünmeyin. Adsense hesabınızı mutlaka devamlı kontrol edip, hangi reklam türlerinin daha iyi çalıştığını test etmelisiniz. Deneme yapmaktan korkmayın ve sürekli sonuçları takip edin. Raporlar ve istatistlikler bölümünden hangi tür reklamın daha çok görüntülenip daha fazla kazanç verdiğini öğrenin ve reklam türünüzü ve yerleşiminizi ona göre yapın.
 
Yazımı buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Eğer bu konuda yardımcı olabildiysem yorum bölümüne yazabilirseniz. Eğer bu web site işine yeni başlayacaksanız şu yazılara bakmanız sizin için çok faydalı olacaktır.
 
 
 
 
 

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

124
81 shares, 124 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
9
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
İlginç İlginç
9
İlginç
Pixselle

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item