Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? – Doğal Yöntemler


138
95 shares, 138 points
Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? 

Göz kaşıntısı çokça hepimizin başına farklı nedenlerden başımıza gelmiştir. Özellikle bahar aylarında bahar alerjiniz varsa bu sorun sizin fazlasıyla başınızı ağrıtacaktır.Gözlerde ne sebepten olursa olsun meydana gelen kaşıntı ya da sulanma halinde kesinlikle el ile ovma işleminin yapılmaması önemlidir. Gözde eğer mikrobik bir durum varsa ovma ve kaşıma nedeni ile yayılarak daha büyük sorunlara yol açmasına sebep olur.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Yazımızın devamında göz kaşıntısını rahatlatacak veya geçirecek, evde uygulanabilecek bitkisel tedaviler ve ileri boyutta kullanılan tıbbi ilaçlar hakkındaki bilgileri bulacaksınız. Gelin başlayalım…

Göz Kaşıntısına İyi Gelen Yöntemler

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler


Gözlerde yanma, sulanma, aşırı derecede kaşınma, iltihaplanma, tahriş, kızarıklık ve ışığa karşı duyarlılık ile karşı karşıya kaldığınız durumda evde bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz. Aksi durumlarda uzman doktora müracat ediniz. Göz kaşıntısı ve sulanması için evde uygulayabileceğiniz yöntemler arasında; ılık su, yeşil çay, patates, elma sirkesi, salatalık, aloe vera, tuzlu su ve çemen tohumu yer alır. Bu sayılan besinleri deneyerek gözlerinizin kaşıntıdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Tekrar söylemek gerekirse durum sizin müdahale edemeyeceğiniz durumdaysa en yakın sağlık kuruluşu ve uzman hekime başvurunuz.


1- Ilık su ile yıkama

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler
Göz kaşıntısı ve yanması gibi bir durum hissettiğinizde ilk olarak en doğal ve basit yöntemden başlayın Yüzünüzü bol su ile yıkayarak gözlerinizdeki alerjenleri  ve mikropları uzaklaştırmalı ve belli aralıklar ile gözleriniz, pamuk yardımı ile ılık suyla silmelisiniz. Bu sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

2- Buz tamponu yapın

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler
Gözleriniz hem kaşınıyor hem de yanıyorsa hemen dolaptan buz çıkarın. Buz yoksa bile buzluktan buz yerine geçebilecek soğun bir şeyle gözünüze tampon yapın ve rahatlatın.

3- Soğuk salatalık dilimleri

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler
Göz altı morlukları için sık sık tercih edilen salatalık, bir tedavi yöntemi olarak da çokça kullanılır. Salatalıkları orta incelikte dilimleyerek en az 20 dakika buzdolabında bekletin. Soğuyan salatalık dilimlerini 15 dakika boyunca gözlerinize uygulayın. Salatalığın içerisinde yer alan flavonoid ve antioksidan gibi maddeler sayesinde gözlerinizdeki ağrı ve sorunlar ortadan kalkar.

4- Çay Torbası

Herkes tarafından en popüler doğal tedavi yöntemi olarak bilinen çay torbaları, gözlerde oluşan mikrobu yok etmenin en kolay ve pratik yollarındandır. Çayın içerisinde bulunan bioflavonoidler, bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelerek iltihap oluşmasını önler. Ayrıca çayda yer alan tanik asitler de kaşıntı problemini kolayca çözer. Sallama çay olarak adlandırılan çay poşetlerini, demledikten sonra soğumasını bekleyerek gözlerinize uygulayabilirsiniz. En az 10 dakika gözlerinizde bekletmelisiniz. Tedaviden maksimum faydayı görmek için bu işlemi birkaç gün boyunca tekrar edebilirsiniz. Ve gerçek manada fayda gördüğünüz göreceksinizdir.

5- Gül Suyu

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler
Göz kaşıntısı ve batması için uygulayabileceğiniz bir diğer etkili yöntem ise gül suyudur. Güzellik için yüzyıllardır kullanılan gül suyunu gözlerinize uyguladığınız anda rahatlama hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Pamuğu gül suyuna batırarak fazla suyu sıkıp 10-15 dakika gözlerinize uygulayabilirsiniz.

6- Patates

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler

Kabuklarını soyduğunuz patatesi ince dilimler halinde yuvarlak şekilde keserek gözünüze tampon şeklinde uygulayabilirsiniz. Her uygulamada 15 dakika beklemeli ve bu işlemi günde 3 kez yapmaya çalışın göz kaşıntısını rahatlatmada büyük faydasını göreceksinizdir.
7- Papatya Çayı

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir? - Doğal Yöntemler
Evde göz kaşıntısı tedavisi için en çok uygulanan yöntemlerden biri de papatya çayıdır. 1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kurumuş papatya ekleyerek 5 dakika dinlemesini bekleyin. Demlenen çayı pamuk yardımı ile gözlerinize uyguladığınız anda rahatlamayı hissedebilirsiniz.

Bu yöntemleri evde uygulayarak büyük ölçüde kaşıntınızı ve yanma hissini götürebilirsiniz. Daha önce de dediğim gibi eğer kaşıntınız ve yanma hissiniz normal dışında ve baş edemeyeceğiniz boyuttaysa en yakın sağlık kuruluşu ve doktora müracat edin. Sağlıklı günler…

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
95 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
lol lol
6
lol
Aşk Aşk
5
Aşk
İlginç İlginç
2
İlginç
Pixselle

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özellikle yaz ve baharda benim zaman zaman göz kaşıntısı sorunum oluyor. Tabii önce doktora gitmek lazım. Ama bu yöntemler de oldukça rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Teşekkürler.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item