İÇERİK HIRSIZLIĞI


104
61 shares, 104 points
Web sitemiz 1. yaşını kutlarken bizleri üzen ve kızdıran bir tabloyla karşı karşıyayız. 


Web sitemizdeki içerikler editörlerimizin büyük emekleri sonucu ortaya konulan ve büyük çaba sarf edilen bir iştir. Google da dolaşırken web sitemize ait içerilerin birebir kopyalandığına şahit olduk. Bunun yanında web sitedeki sayfalar ve katagorilerde bire bir aynısı olmak üzere yayınlanmış. Bu durum yüz kızartıcı suçlardan olan hırsızlığın aynısıdır. 

Bize ait olan içeriğin bir başkası tarafından internet sitenizden çeşitli yöntemlerle kopyalanması durumunda, içeriğin de eser olarak adledilmesi halinde Fikri Haklar Mahkemesi’ne başvurarak maddi ve manevi tazminat talepli dava açma hakkına sahibiz.
Söz konusu delillerin yok olmaması için mahkemeden tespit talep edeceğiz. İçeriği çalan kişi içeriği hemen silebilir. Bu durumda tespit sayesinde içerik silinse bile varlığı kanıtlanır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Ek 4 gereğince söz konusu sitenin erişime engellenmesi için çeşitli prosedürler izlenerek talepte bulunulacaktır.
Türk Ticaret Kanunu madde 46 ve devamı uyarınca haksız rekabet hükümlerine dayanarak tazminat davası açabilme hakkınıda elimizde bulundurmaktayız.
 
Siz değerli okurlarımızın ve bizi kurulduğumuz günden bu yana destekleyen. Emek ve gayretle içerik üreten arkadaşlarımında bu konu üzerine duyarsız kalmamasını umuyoruz. Saygılarla Pixselle.com

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

104
61 shares, 104 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
9
Kızgın
lol lol
8
lol
Aşk Aşk
6
Aşk
İlginç İlginç
4
İlginç
Pixselle

40 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok teşekkür ederiz. Bu durum sizler gibi çok değerli içerik üretici her arkadaşımızın başına gelebilecek bir durum. Duyarlılığınızdan ve bizi bu kötü senaryo karşısında yalnız bırakmadığınız için teşekkürler.

 1. Böyle bir durumla karşılaşmamış blogger yoktur herhalde. Ben de bir zamanlar bir yazımı çeşitli süslemelerle allanmış, pullanmış olarak bir sitede gördüğüm zaman afallamıştım. Bir yazımı da görme engellilere ait bir haber sitesinde ses kaydı olarak dinlemiştim. Hala duruyorlar mı bilmiyorum. Ama bu demek değil ki siz de benim gibi yapın. Elbette, kanunun size verdiği hakları kullanacaksınız. Geçmiş olsun, kolay gelsin.

  1. Size de çok geçmiş olsun Rabia hanım. Böyle durumlarda haklarınızı savunmak en iyi seçenek olabilir. Mahkeme salonundan haklıysanız korkmamalısınız. O her bir yazı o kadar çok emekle meydana geliyor ki… Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler…

 2. Anladığım kadarı ile toplu hareket etmek hepimiz için en faydalı şey böyle hepimize yani bloggerlar olarak bizim emeklerimize, zamanımıza, ürettiklerimize karşı yapılan içerik hırsızlığı ile yüz yüze kalınca.

  Hangi blogların içerikleri, adresini verdiğiniz sitede vardı; benim blogum var mıydı mesela? Olmasa da değişen bir şey olmaz; ama ben de yazılarımın, resimlerimim çok yerde bazen bir kompozişyona dahil edilmiş halde rastlayabiliyorum. İşlemeler oluyor üzerinde.

  Emekleri çiğnenen bloglar listesini de görürsek durumun ciddiyeti daha da ortaya çıkar. Kaç bloga sataşmışlar?

  Yapılacak tüm çalışmaları takdir ediyorum. Hukuki her işlem yapılacak anladığım kadarı ile.

  İzinsiz yapılan her içerik aşırma yani intihal elbette kabul edilemez. Girişimlerinizi gün be gün lütfen eğer mümkünse, fırsatınız olursa paylaşmanızı ve sonların onuçlarını merakla bekliyoruz.

  Teşekkürler.
  🙂

  1. Çok haklısınız hep beraber hareket etmeliyiz. Bugün bizim başımıza gelen başka dostlarımızın da başına gelebilir. Üzücü bir durum. Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. Gelişmelerden haberdar edeceğiz.

 3. Tamamen emek hırsızlığı, başıma gelmişti benimde zor sildirmiştim. Ama sizin duyarlılığınız ve peşinden koşmanızı tebrik ediyorum. Eminim iyi sonuçlanacaktır..

  1. Umarım öyle olur. Bazen ufak bir adım bile örnek teşkil edebilir. Bu paylaşımı bu durum karşısında ne yapılacağı ve ne yapmamız gerektiğini bilmemiz bizim için çok önemli.

 4. Bunu az önce başka bir blogda gördüm ve yorum yaptım ama size de gelip bir geçmiş olsun diyeyim. Bu aralar nasıl da hırsız doldu ortalık. Bloglara saldıranlar, adsız yorumlar, spam girişler neler oluyor böyle. Oturup doğru düzgün içerik üretmek bu kadar mı zor ki üreten insanlara bu saldırılar yapılıyor anlamıyorum. Kesinlikle yasal yollara başvurmak ve uyanık olmak lazım. Fark etmeniz avantaj olmuş. Tekrar geçmiş olsun.

  1. Çok teşekkür ederiz. Sizin de desteğinizi almak bizi mutlu etti. Bizi bu kötü senaryo karşısında yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. Zor bir durum fakat üstesinden gelinilebilir. Hırsızlığın modern hali diyebiliriz.

 5. Bir çoğumuz bu sorunu mütemadiyen yaşıyoruz. Benzer konularda yazmak elbette sorun değil ama içeriği birebir alıp (kopyalayıp) kendi ürünüymüş gibi pazarlamak gerçekten hiç hoş bir durum değil. Bunlarla her karşılaştığımda motivasyonum alt üst oluyor, yaptığım iş keyiften ziyade eziyete dönüşüyor. Dikkatli olmakta fayda var.

  1. Çok haklısınız. Benzer konuyu, yazı kopyalamayı geçiyorum. Yazı gönder, muvafakatname gibi sayfalarımız bile birebir aynı olacak şekilde kopyalanamıştı.

 6. Geçmiş olsun daha geçen hafta aynı sorunla uğraştık. Yıllardır değişen bir şeyyok. Dediğiniz gibi en adi suçlardan biri . Şahsıma ait bloga eklediğim resimler bile kopyalanıyor. Çoğunda iletişimbilgileri bile olmuyor, ulaşmak zor oluyor.

  1. Size de çok geçmiş olsun. Can sıkıcı bir durum gerçekten ve elinizden bir şey gelmediği bile oluyor ama üstüne gidilirse sonuç alabiliriz. Bizi bu kötü senaryo karşısında yalnız bırakmadığınız için teşekkürler

 7. Ülke olarak ahlaklı insan yetiştiremiyoruz. Okullarda suyun kaynama noktasını, çarpım tablosunu ezberletiyorlar ama iyi insan nasıl olunur onu ezberletmiyorlar. Hırsızlığın sonu olmayacaktır ama bizde birleşirsek bu tip vakaları toplu şikayet ile çözebiliriz.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item