Kod Yazmayı Nasıl Öğrenebilirim?


119
76 shares, 119 points
Hepimizin bildiği gibi bir bilgisayarın temeli oluşturan herşey bir kod sistemine dayanıyor. Yani kullandığınız word sayfası, powerpoint, video, herhangi bir program, oyunlar, kullandığınız bilgisayarın işletim sistemi, gezindiğiniz bu sayfa yani bir bilgisayarı veya bilgisayar sistemine sahip bir cihaz (telefon, tablet, arabanızın beyni, bindiğiniz asansör, trafik ışıkları, dinlediğiniz mp3 vb) bir kod sisteminin oluşturduğu bütünlükle çalışır. İşte bu bütünlüğü oluşturacak temel her kodlama diline programlama dili deniliyor.
Bu programlama dilleri sanıldığı kadar zor olmamasına rağmen sanıldığı kadar kolayda bir iş değildir. Ancak çalışma, tekrar etme ve mantığını anlamakla öğrenilebilir.
Eğer yeni başlıyorsanız ilk yapacağınız işlem kesinlikle bir programlama dili olmayan ancak programlama dillerinin birlikte çalışabildiği HTML ve CSS’i öğrenmeniz gerekiyor.
HTML dediğimiz şey aslında bir binayı örnek verirsek iskeletteki omurgaya benzer. Bununla bir binanın omurgasını tasarlayabilirsiniz. CSS ise bina içinde yapacağınız renk,desen, tasarımla ilgilidir. Kısacası stil kodları denilir. Mesela bir web sayfası HTML kodları üzerine inşaa edilir. Web sayfasında gördüğünüz desenler, renkler, şablonlar v.s CSS ile tasarlanır. Bu iki dil beraber çalışır. Yani birbirleri ile iç içedir.  Ancak bu kodlar ile önerme şeklinde işlemler yapmanız mümkün değildir. Bu kodlarla bir internet sitesi tasarlayabilirsiniz. Hatta çok güzel bir internet sitesi tasarlamanız mümkün. Ancak bu site sadece statik olacaktır. Eğer bir yazı eklemek istediğinizde veya bir işlem yapmak istediğinizde manuel olarak hazır bir çıktı elde etmeniz gerekmektedir. Kullanıcılar doğrudan elde edilen çıktıyı göreceklerdir. Bunun dışında bir girdi ile bir sonuç elde edilmez. Örneğin sınav sonucunu öğrenmek isteyen bir öğrenci TC Kimlik numarasını girerek bir sonuç elde etmesini istediğinizde burada bir programlama diline ihtiyaç duyulacaktır.
HTML ve CSS işlemi tamamsa. Yani bu iki dili öğrendiğiniz de artık bir programlama dili öğrenebilirsiniz. Programlama dili öğrenmede ilk olarak hangi programlama dili öğreneceğiniz önemlidir. En yaygın olan PHP, C# gibi bir programla dili ile beraber veritabanı dili öğrenmeniz gerekiyor.
Mesela PHP öğrenecekseniz MYSQL, C# öğrenecekseniz SQL öğrenmeniz gererekiyor. Bu iki veritabanı verilerinizi saklayacağınız alanlar olarak düşünebilirsiniz. Yazılarınız, resimleriniz, işlemlerinizi çağırmak için bu iki veritabanından birini kullanarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Örneğin: X isimli bir kullanıcı şifresi ile beraber tasarladığınız platforma girmek istediğinde veritabanından programlama dili ile sorgulama yaparak ve veritabanı kodlarını kullanarak bu kullanıcıya ait işlemleri çağırırsınız.
SQL kodları öğrenmesi oldukça kolaydır. Temel öğrenmeniz gerekenler silme, ekleme, düzeltme gibi işlemler yapmanız gerekiyor. Bu kodlar internet ortamında bolca bulunup birbirine benzerler. PHP, C# gibi programlama dilleri ise işlem yaptırmak için kullanılır. SQL, MYSQL ise bu kodlama dilleri ile yapılan işlemlerin sonucunu kullanmak için yapılır.
Mesela: Bir web sitesi düşünün. Öğrenci sınav sonucunu öğrenmek istiyor. Web sayfasını açtığında görünen tüm tasarım ve ana temanın neredeyse tamamı HTML ve CSS ile yapılmıştır. Öğrenciye TC Kimlik Numaranı ve Şifreni gir alanında TC Kimlik numarasını ve şifresini girdiğinde ENTER yada GİRİŞ butonuna bastığında döngü başlar. C# veya PHP kodları ile yapılmak istenen işlem arka planda belirtilir. Hali hazırda HTML ve CSS kodları dışında ki programlama dillerinin hiç biri arka planda görünmez. SQL,MYSQL kodları ile veritbanından TC Kimlik ile Şifre getirilir. C# veya PHP kodları ile eşleştirme doğru ise sonuç gösterilir. Değilse hata mesajı verilir.
Kod yazmak için öncelikle sabırla başlamalı ve ne üzerine çalışmak isteyeceğinizi belirlemeniz lazım (web site yapmak, uygulama geliştirmek, robot kol tasarlamak vb) bunu belirledikten sonra yukarıdaki adımları takip ederek hangi dili öğrenmeniz gerekse onun üzerine odaklanamlısınız. Yoğun bir çalışma gerekecek fakat sabırla ve birçok deneme yanılma yöntemiyle bununda üstesinden geleceğinizden hiçbir şüphe yoktur.
İyi günler…

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

119
76 shares, 119 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
9
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
İlginç İlginç
9
İlginç
Pixselle

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item