Kırık Nasıl Anlaşılır?


111
68 shares, 111 points
Kırığın üç belirtisi ağrı, şişme ve şekil bozukluğudur. Ayrıca olay anında kırılma sesi duymak da mümkün.
Vücudumuz herhangi bir darbe aldıktan sonra ciddî bir sorun olup olmadığını anlamak için o bölgeyi rahat haraket ettirebiliyor muyuz diye sorulur. Hareket ettiriyorsak herhangi bir kırık yok diye düşünülür. Oysa bazen kırık bir kemiği kımıldatmak mümkündür. Bu sebeple kemikte çatlak olup olmadığını anlamada bir kriter değildir bu. Kırığın üç belirtisi ağrı, şişme ve şekil bozukluğudur. Ayrıca olay anında kırılma sesi duymak da mümkündür.
Kırık her zaman ağrı yapar mı?
Bazen kırığa rağmen ağrı olmayabilir. Düşüp bir yerini kırdıktan sonra hiç ağrı çekmeden yaptığı aktiviteye devam eden çok insan olmuştur. Normalde kemikte kırık ve çatlak ağrıya sebep olur; ama bazen bunun küçük bir yerde olması fark edilmemesine sebep olabilir. Herhangi bir enfeksiyona ve kemiğin eğri kaynamasına meydan vermemek için kırığı fark eder etmez doktora gitmek gerekir. BBC’de yayınlanan makaleye göre, ancak yapılan araştırmalar, kol, bacak, belkemiği veya kalçasını kıran bazı insanların vücudunda on yıllar sonra kronik bir ağrı hissi oluşabildiğini gösteriyor. Neyse ki bu tür vak’alara sık rastlanmıyor
 
Kırık kemik iyileştikten sonra eskisinden daha mı sağlam olur?
Uzun vadede böyle bir şey söz konusu değildir. Ancak kırık iyileşirken etrafında koruyucu ekstra bir tabaka oluştuğundan buradaki kemik bir süreliğine normal kemikten daha sağlamdır. Zamanla bu tabaka ortadan kalkar ve birkaç yıl sonra buradaki kemik normale döner, ama yanındaki diğer kemiklerden daha sağlam olmaz. 
Uyarı: Bu makale sadece genel bilgi verme amacıyla yazılmıştır ve doktor tavsiyesi olarak ele alınmaması gerekir. Makalenin muhtevasından yola çıkarak okurlarımız kendi başına teşhis koymamalı. Sağlığınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

111
68 shares, 111 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
lol lol
2
lol
Aşk Aşk
1
Aşk
İlginç İlginç
12
İlginç
Pixselle

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yaş 12 arkadaşımın babasının ekmek fırını vardı.Un deposunun üzerinde oynarken çok fena düşmüştüm.Ayağa kalkınca bir baktım sol kolum hafif yamuk 🙂 .Acayip korktum.Daha sonra (10-15 dk sonra) bir ağrı başladı yerimde duramıyorum.Acile gitmiştik iki doktor omuzlarımdan tutup diğeride kolumu çekti acıdan bayılacaktım.Yazınızı okuyunca eski anılarım geldi aklıma.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item