Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?


131
88 shares, 131 points
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bulantı, bir virüs, bir sindirim sorunu, hamilelik ve hatta rahatsız edici bir koku tarafından tetiklenebilir.
Çoğu zaman mide bulantısının sebebi anlaşılmaz. Ancak, nedeni ne olursa olsun, bir kez mideniz bulanmaya başladığında, ondan kurtulmak için aklınıza gelen her şeyi yaparsınız.
 

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 

Gazlı içeceklerden uzak durun

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?Bir rivayete göre, zencefilli gazoz ya da kola gibi gazlı içecekler mide sorunlarına iyi gelmektedir. Ancak genellikle bunun tersi doğrudur. Gazlı içecekler şişkinliğe neden olabileceği gibi, asit reflüyü de iyice azdırabilir. Ve gazlı içecekler asit olduğundan dolayı midemizde de asitler bulunmasından dolayı asit miktarı artar ve rahatlamaya neden olmaz aksine rahatsızlık verir. Bunlar mide bulantısının birer nedenidir. Ayrıca, gazlı içeceklerin birçoğu şeker yüklüdür ve şeker de midenizi bulandırabilir.

Papatya çayını deneyin

Mide Bualntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?Papatya çayı, mide bulantısına iyi gelmesiyle ünlüdür. Rahatlatıcı etkisiyle, mide bulantınız varken bile uyumanıza yardımcı olabilir. Kaygı bozukluğuna da iyi gelebilir. Fincan poşetleri halinde satılan papatya çaylarını marketlerde, doğal ürünler satan mağazalarda ya da internette bulabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze ya da kuru papatya çiçeği üzerine bir fincan kaynar su dökerek, kendi papatya çayınızı yapabilirsiniz. En az beş dakika suda bekletin ve sonra süzün. Midenize iyi geldiğini hissedeceksinizdir.
 

Dik oturun ve mideyi sıkıştırmayın

Anneniz size yemekten sonra yatmamanız gerektiğini söylemişse, bir bildiği vardır. Sırt üstü yattığınızda, mide suları yükselir ve bulantı hissiyatını artırır. Ayrıca vücutta genel bir rahatsızlık yaratır.
Bir de asit reflüsü ya da gastroözofageal reflü hastalığınız varsa daha dikkatli olmanız gerekir. Midenizi sıkıştırmanız bulantıyı kötüleştirebilir. Karın bölgesinde oluşan baskı genel olarak bir rahatsızlığa da sebep olabilir. Mide bulantınız varsa, düz yatmak yerine sırtınızı dikleştirerek uzanın ve mümkün olduğunca az hareket edin.

Meditasyon yapın veya derin nefes alın

Mide Bualntısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?Meditasyon, zihni odaklama ve dinlendirme pratiğidir. Mide bulantısını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir çeşit gevşeme tekniği olan meditasyonun, özellikle stres ve kaygı bozukluğundan kaynaklanan bulantılar için faydası olacaktır.
Derin nefes alma da bir meditasyon tekniğidir. Ancak stres kaynaklı bulantının bastırılması için, kendi kendinize de uygulayabilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça nefes alın, nefesinizi 3 saniye tutun ve yavaşça verin. Bulantı azalıncaya kadar birkaç defa tekrar edin. Bu sizin rahatlamanıza neden olacaktır ve mide bulantınızda azalacaktır.

Pencereleri açın veya bir fanın karşısına oturun

Araba tutmuş insanların başlarını aracın penceresinden dışarı çıkarmalarının bir sebebi vardır. Nedeni pek bilinmese de, midesi bulanan kişilere temiz hava genelde iyi gelir. Kim bilir, belki kötü kokuların ortamdan uzaklaşmasından, belki de kişinin bulantı dışında başka bir şeye odaklanmasından.
Bulantı yeni başladığında, bir de sıcak başmışsa, bir fanın ya da pencerenin karşına oturmayı deneyin.

Limon suyu kullanın

Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, sindirime yardımcı olur ve mideyi rahatlatır. Suyunuza taze sıkılmış limon suyu ekleyin ve gün boyu bu karışımdan için. Bulantı kabızlığa bağlıysa, limon suyu katılmış ılık su içmek bağırsaklarınızı uyarabilir. Ancak dikkatli olun. Kısa sürede çok fazla limon suyu tüketmek mide bulantısını kötüleştirebilir.
Limonun kokusu da mide bulantısına iyi gelebilir. 2014’de yapılan bir araştırmaya göre, limon esansiyel yağı koklamak, hamile kadınlarda bulantı ve kusma şikâyetlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Elinizde limon esansiyel yağı bulunmuyorsa, bir limonu ikiye kesin ve kokusunu içinize çekin.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
88 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
lol lol
10
lol
Aşk Aşk
9
Aşk
İlginç İlginç
6
İlginç

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item