Spor Öncesi Nasıl Beslenilir?


114
71 shares, 114 points

Spor kuşkusuz, vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu etkinlikler arasında yer almaktadır. Kemik kırıkları ve incinmeleri, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın meydana gelmesinde önleyici bir rol olan spor, vücudun formunu koruması için de oldukça önemlidir ama spor yapmak tek başına yeterli olmayabilir. Saatlerce koşsanız da, koşmadan önce patates kızartması yediyseniz bu hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle spordan önce beslenmelere de en az spor seansları kadar dikkat etmek gerekir. Pek çok branşta pek çok sporcu için sporcu beslenme kategorileri bulunmaktadır ve sporcular bu kategorilerde değerlendirilerek beslenme alışkanlıkları bu kategorilere göre düzenlenmektedir fakat bir sporcu değilseniz, sizin için bir araya getirdiğimiz önergeleri takip ederek kendi doğrularınızı oluşturabilirsiniz.

Spora başlamadan önce mutlaka beslenmelisiniz. Bu her uzmanın hem fikir olduğu bir konudur. Spora başlamadan önceki 3 ila 4 saat öncesinde ana öğününüzü, spora başlamadan önceki 1 ila 2 saat öncesinde ise ara öğününüzü mutlaka yemelisiniz fakat bu öğünlerde dikkat etmeniz gereken en büyük nokta, tükettiğiniz gıdaların şeker oranı düşük gıdalar arasından olmasıdır çünkü yüksek şeker oranı bulunan gıdalar insülin seviyesini artırarak, yağ yakılmasını engellemektedirler bu nedenle spor öncesinde tıpkı sporcu diyet listesi içerisinde olduğu gibi düşük yağ oranına sahip, kompleks karbonhidratlı besinleri tüketmelisiniz.


Spora başlamadan önce tercih edebileceğiniz besinler arasında yarım yağlı yoğurt, yarım yağlı süt, meyve ile birlikte yarım yağlı yoğurt, tam tahıllı ekmek, light süt, light peynir, badem veya ceviz içi gibi besinler yer almaktadır. Sporcu sağlıklı beslenme önergeleri arasında da yer alan bu besinleri, spor öncesinde tüketirseniz protein ve karbonhidrat destekli bir öğün tüketmiş ve sporunuza düzgün beslenerek katkıda bulunmuş olursunuz. Ve sizin için verimli bir spor olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

114
71 shares, 114 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
8
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
10
Aşk
İlginç İlginç
8
İlginç

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item