Stres Anında Ne Yapmalıyım? Stresten Kurtulma


131
88 shares, 131 points
Stresten Kurtulma

Öncelikle dünyanın en mutlu insanlarının bile zaman zaman stresle baş etmek zorunda kaldığını belirtmek istiyorum. Yani stresten tamamen kurtulmayı ne düşünün ne de isteyin. Kaldı ki doğru seviyede olan stresin kişinin başarılı olmasındaki en önemli faktörler arasında olduğunu da biliniyor.

 
Stres anında ne yapmalıyız? Stresliyken neler yapmalıyız? Stres anında nasıl rahatlarız?

 

1. Gülümsemeye Çalışın

Gülümsemek mutluluğun sembolüdür. Gülümsemek size üzerinizde ki stresli havayı atmak içinde iyi gelecektir. Sizi güldürecek şeyler bulun.
Stres Anında Ne Yapmalıyım?

2. Problemi Tespit Edin

Stres anında aslında en zor konu problemi tespit etmektir. Zihniniz problem anında gereğinden fazla yoğun olur. Bu nedenle sağlıklı kararlar veremez ve düşünemezsiniz. 
 
Stres altındaysanız ilk olarak bunun nedenini belirlemeye çalışın. Endişeye kapılıp kafanızda onlarca veya belki yüzlerce soru yer almasına izin vermeyin. Tek bir basit soruya cevap arayın: Sizi strese sokan durum nedir?
 
Stres Anında Ne Yapmalıyım?
 

3. Derin Nefes Alın Verin

Bu yöntem stres, sinir, üzüntü gibi kötü anlarımızın çoğunda önerilen vazgeçilmez bir yöntemdir. Stres anında derin bir nefes alın ve sakinleyin. Sonra yavaşça nefesinizi verin. Sadece şunu düşünün. Bu nefesle sorunu atıyorum ve rahatlıyorum. Artık stres yok ve sakinim. 
 
Stres Anında Ne Yapmalıyım?

 

4. Cevapları Bulun

 
Sizi stres altında bırakan unsuru tespit ettikten sonra onun niteliğine yönelik sorulara cevap bulun. Bu sayede stresin etkisini azaltabilir ve kendinize bir çıkış yolu bulabilirsiniz.
 
Strese neden olan unsur geçmişte yaşandıysa artık yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. Geçmişe gidip onu düzeltmek gibi bir şansınız olmaz. Sadece ileriye dönük etkilerini kendi çabalarınız ile azaltabilirsiniz. Bir hata yapmışsanız, bundan ders çıkarmaya çalışmalısınız. Ne olacak diye düşünmek yerine telafisinin olup olmadığını düşünmelisiniz.
 
Stres Anında Ne Yapmalıyım?
 
 

5. Pozitif Düşünün

Pozitif olan insanların daha az stres altında kaldığı birer gerçektir. Pozitif olmak sizi hızlı bir şekilde rahatlatır. Ve sizi sağlıklı düşünmenizi sağlar. Bu durumda gerekirse güvenilir dostlarınızdan yardım alabilirsiniz. Arkadaşınız pozitif birisi olduğu sürece eninde sonunda sizi de rahatlatacaktır. En önemlisi gülmenizi sağlayabilir.
 
Stres Anında Ne Yapmalıyım?

6. Soruları & Sorunları Unutun

Stresiniz arttıkça sizi strese sokacak sorular, sorunlar artacaktır. Zihniniz resmen karma karışık olacaktır. Sizi kötüye sürükleyecek sorular daha da fazla olacak. “Ya böyleyse? , Ya şöyle olursa?” Bu tür sorular sizi stresinizi arttıracak ve eski halinizden daha kötü bir hal alacaktır. 
 
Kafanızda oluşacak sorunları, soruları dağıtmaya çalışın. Asıl meseleye odaklanın ve diğer sorunları görmezden gelin. Yürüyüş yapın, kitap okuyun, yeşil çay yapıp rahatlayın kafanızdaki sorunları yok edin.
Stres Anında Ne Yapmalıyım?
 

7. Bakış Açınızı Değiştirin

Olaylara bakış açınız aslında en önemli unsur. Aslında bu maddeyi pozitif düşünmeyle çok yakından ilişkisi var. Bir olayın tek bir gidişatı varsa başka yollar aramamak gerekir fakat. O yoldaki böcekleri değil, çiçekleri görmeye çalışın. Olayları hep kötü veya zor açıdan düşünmeyin. Sadece gevşeyin ve her şeyin güzel olacağına inanın. 
 
Stres Anında Ne Yapmalıyım?

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
88 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
lol lol
2
lol
Aşk Aşk
2
Aşk
İlginç İlginç
13
İlginç
Pixselle

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benim gibi evhamlı ve hemen en kötüsünü düşünmeye meyilli biri için bazı maddeleri gerçekleştirmek zor bir durum olsa da, en başta sakin kalabilmek önemli gerçekten. Güzel bir yazı olmuş 🙂

  2. Çözüm odaklı olmalıyız anı yaşamalıyız 🙂 Güzel yazı olmuş.Pozitif yazıları seviyorum.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item