Streslerinizden Kurtulma Taktikleri


118
75 shares, 118 points

Öncelikle dünyanın en mutlu insanlarının bile zaman zaman stresle baş etmek zorunda kaldığını belirtmek istiyorum. Yani stresten tamamen kurtulmayı ne düşünün ne de isteyin. Kaldı ki doğru seviyede olan stresin kişinin başarılı olmasındaki en önemli faktörler arasında olduğunu da biliniyor. Yani ben belki stresten kurtulmak dedim, ama siz onu stres yönetimi olarak düşünün. Evet, bugün stres yönetiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar hakkında konuşacağız. Daha başarılı ve mutlu bir hayat için olumsuz stresten kurtulmanın yollarını bir bir değineceğiz.

Gününüze Güzel Başlayın

 
Güne güzel başlamak ve sabah kalktığınızda bir bardak ılık su içmek stresle baş etmenin ilk kuralları arasında. Çünkü güne nasıl başladığınız geri kalan zamanınızın gidişatını etkileyen en önemli şey! Yataktan suratınız asık bir biçimde kalkıyor ve yeni bir güne başladığınız için kendinizi şanslı hissetmiyorsanız, stresle birlikte bir sürü olumsuz duygunun zihninizi işgal etmesine izin vermiş olursunuz. Bu nedenle güne iyi başlayın. Alarmınızı duyar duymaz yataktan kalkmayı ve pencerenizden dışarı bakarak günü selamlamayı alışkanlık haline getirin. Dışarıdaki hava ne kadar puslu, ne kadar karanlık olursa olsun; yine de uyandığınız için müteşekkir olun. Diğer taraftan; yılın her zamanı güneşli ve aydınlık olsaydı, bu güzel günlerin değerini bilemezdiniz, öyle değil mi?
Uyanıp günü selamladınız. Daha sonra ne yapıyorsunuz? Eğer çalışıyorsanız işe gitmek için aceleyle hazırlanıyor ve büyük ihtimalle kısa süre içinde yola koyuluyorsunuz. İşte burada da strese davetiye çıkartıyorsunuz. Hem aceleyle hazırlanmak hem de kahvaltı yapmadan evden çıkmak, sizde gereksiz yere endişe yaşatıyor; ama siz bunun farkında bile olmuyorsunuz. Burada yapmanız gereken şey, normalden biraz daha erken saatte uyanarak güzel bir kahvaltı yapmak ve sakince hazırlanarak yola koyulmak olmalıdır. Hatta imkanınız varsa işe yürüyerek gitmeyi düşünmelisiniz. Sabah yürüyüşü size hem fiziksel hem de zihinsel açıdan çok iyi gelecektir. Ancak iş yeriniz çok uzakta olabilir. O zaman da evinizde küçük egzersiz yapmayı düşünmeli veya arabanızı eskisine göre daha uzak bir mesafeye çekmeyi denemelisiniz. Her ikisi de gün içinde yaşayacağınız stresle başa çıkma konusunda size yardımcı olacaktır.
Mum ışığı rahatlatır 
Evde 1-2 tane mum yakarak sadece mum ışığına odaklanın. Titrek alevlerin sizi hayal dünyanızda yolculuğa çıkarmasına izin verin. Masalsı ülkeleri veya yapmak istediğiniz şeyleri hayal etmeye çalışın. Güzel hayaller kurdukça gevşediğinizi hissedeceksiniz. 
Ensenize masaj yapın 
Elinizle ense kökünüzdeki çukuru bulun. Daha sonra başparmağınızın ucuyla bu bölgeye 5 saniye boyunca hafif bir baskı uygulayın. Diğer parmak uçlarınızı da hafifçe saç köklerinizde gezdirin. Göreceksiniz, bu hareket anında tüm sinirinizi alacak.
Kahkahalara boğulun
Yapılan araştırmalara göre yaşlandıkça daha az gülüyoruz. Oysa düzenli gülmek kandaki oksijen dolaşımını artırıyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. 
Dışarı Çıkın
Dışarı çıkın ve yürüyün. Kulaklıığınızı takın ve rahatlatıcı bir şarkı eşliğinde gezin. Bu oldukça güzel bir yöntem hem yürümüş hem de rahatlayacaksınızdır.
Bir Uğraş Bulun
Spor yapın, resim,müzik,el işi vb. Uğraşlar sizin için çok yararlı ve faydalı olacaktır.
 

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

118
75 shares, 118 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
lol lol
9
lol
Aşk Aşk
8
Aşk
İlginç İlginç
5
İlginç
Pixselle

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item