Tarihteki En Korkunç Deneyler TOP 6


119
76 shares, 119 points
Tarihte kendini bilim adamı olarak adlandıran insan dışı varlıklar tarafından birçok kadın, çoçuk, yaşlı farketmezsizin birçok kişi üzerinde yapacakları silahlar veya para kazanma umuduyla ilaçlar üretmek için birçok canlyı zarar verilmiştir. Bugün tarihteki en korkunç deneyleri birlikte inceleyim
(Deney görselleri rahatsızlık vereceği için paylaşılmamıştır)
 
 
Askerler Üzerinde Hardal Gazı (İperit) Deneyi
 
Biyolojik silah araştırmalarının artış gösterdiği 1940’lı yıllarda yetkililer bu silahları ordu üzerinde denemeye karar verdi. Askerlerin vücuduna, kendilerine hiç bilgi verilmeden, hardal gazı spreyleri sıkıldı. Gazın içindeki diklorodietil sülfür, askerlerin derilerinde yanıklara ve şiddetli acılara sebep oldu. Birçok asker üzerinde bu deney uygulandı. Bu gaza maruz kalan askerler ya hayatını kaybetti ya da hayatları boyunca unutmaycakları bir acı yaşamış oldular.
 
 
 
David Reimer Deneyi
 
1966 yılnda, 8 aylık olan David Reimer’ın sünnet operasyonu son derece başarısız olmuş ve erkek cinsel organını kaybetmesine sebep olmuştu. Psikolog John Money, David’in cinsiyet değiştirmesini önerdi. Ebeveynleri de bu konuda hemfikir oldu, ancak Money ve ailesi, gizli bir şekilde yürütülen, “cinsiyet kimliğinin doğuştan değil, çevre ile şekillendiği” iddiasını kanıtlamak için hazırlanmış bir deneyin parçası olduklarını kimse bilmiyordu.
 
David, adını Brenda olarak değiştirdi, cerrahi bir operasyonla bir kadın cinsel organı oldu ve hormon desteği aldı. Fakat “Brenda”, çocukluğu süresince standart bir erkek çocuk gibi davrandı. Reimer ailesi, Brenda 14 yaşına geldiğinde yaşadıkları sıkıntıya dayanamayıp, Brenda’ya gerçeği söylediler ve tekrar David’e dönmesi konusunda karar aldılar. Fakat deney trajik bir şekilde sonuçlandı ve David 38 yaşında intihar etti.
Stanford Hapishane Deneyi
 
1971 yılında Philip Zimbardo isimli bir sosyal psikolog, insanların sosyal rollere nasıl tepki verdiğine dair bir deney düzenleme kararı aldı ve Stanford Üniversitesi’nin Psikoloji Departmanı’nın bodrum katına inşa edilen sahte bir hapishanede, gardiyanlar ve mahkumlar olarak davranmalarını sağlayacak şekilde, 2 hafta sürecek olan deneyi için 24 kişiden oluşan bir grup erkek, üniversite öğrencisini deneyinde kullandı.
Deneye katılanların yarısına mahkum, yarısına gardiyan rolü verildi. Sonuçlar ise tam bir felaketti. Sıradan üniversite öğrencileri, acımasız, sadist birer gardiyana ya da giderek artan bir şekilde korkak bir mahkuma dönüştüler. Sadece altı gün sonra, Zimbardo tarafından oluşturulmuş bu sahte hapishanedeki yaşanan acımasızlıkların, gerçekliğe dönüşmesi sonucunda, deneye vaktinden önce son verildi. Ve pisikolojik olayların ne kadar önemli olduğu kanısına varıldı.
 
Nazi Tıbbi
 
Toplama Kamplarında yapılan Nazi deneylerinde tüyler ürpertici detaylar, insanların kanını donduracak derecede canice yöntemlerle keşfedilmiştir. Gelin bu deneylerı inceleyelim.
Birinci Kategori: Dr. Sigmund Rascher tarafından Dachau’da, Alman Hava Kuvvetleri için oksijenli ve oksijensiz atlamalardaki farklılıkları gözlemlemek için düşük irtifa odalarını kullanarak zarar gören uçaklardan personelin atlayabileceği üst sınırı bulabilmek için yüksek irtifa deneyleri yapmıştır. Deney sonunda kullanılan 200 mahkumun 80’i deney sırasında, geri kalanları da deneyden sonra öldürülmüşlerdir. Tam bir katliam yaşanmıştır.
İkinci Kategori: Alman Askeri İşgalci Personelinin sahada karşılaştığı yaralanma ve hastalıklara çare bulabilmek için ilaçların ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve denenmesini kapsamıştır.
Üçüncü Kategori: Nazi dünya görüşünün ırki ve ideolojik öğretilerini iletmek için yapılmıştır. Bu deneylerin en ünlüsü Auschwitz de, Dr. Josef Mengele’nin ikizler üzerinde yaptığı deneylerdir. Dr. Josef Mengele, Yahudi cüceler ve tek yumurta ikizleri üzerinde yaptığı deneylerle saf Aryan ırkından olan Almanların çoğalarak dünyada hakimiyet kurmaları için çoklu doğumları incelemiştir. Kullanılan deneklerden 1000 çift ikizin sadece 200 e yakını hayatta kalabilmiştir. Ayrıca Werner Fishcher’in Sachsenhausen’de yaptığı gibi farklı ırkların hastalıklara karşı ne tepkiler verdiğini araştırmak üzere Romanların (Çingeneler) üzerinde serolojik deneyler yapmıştır. Irkçılık açıkça ortaya konulumuş bir deneydir.

Uyuşturucu Verilen Fil Deneyi

 
Fillerin davranışlarını araştıran Warren Thomas, bilim tarihinin yüz karası olarak nitelenen bu deneyi gerçekleştirdi. Lincoln hayvanat bahçesinde 1962 yılında gerçekleştirdiği bu deneyde, Truko isimli bir file, 297 miligram LSD (insanın kullanabileceği dozun 3000 katı) vererek, filde ortaya çıkacak davranışları gözlemledi. Fillerde geçici bir delilik hali durumunun ortaya çıkmasını bekliyordu fakat planlandığı gibi olmadı ve 1 saatin ardından Truko’nun cansız bedeni yere yığıldı. Planladığı olay ortaya çıkmadığı gibi canice bir canlının da katledilmesinde başrol oynadı.
 

Orgon Enerjisi

Wilhelm Helm, “Orgone” adını verdiği teoriyi 1930 yılında geliştirdi. Bu teoriye göre, bir tür hayat gücü olarak nitelendirdiği orgon enerjisi yaratmayı amaçladı. Freud’un teorilerinden etkilenen Helm’in bu teorisi, Freud’un libido teorisinin devamı gibiydi.1940 yılında, Faraday Kafesi ismini verdiği bir tür orgon deposu geliştirerek kanser virüslerini öldürmeyi amaçladı. Wilhelm’in bu iddiaları hem hiçbir zaman kanıtlanamadı, hem de orgon cihazlarını yurt dışına kaçırmak isterken yakalanıp, bir süre hapiste de yattı. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

119
76 shares, 119 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
lol lol
10
lol
Aşk Aşk
9
Aşk
İlginç İlginç
6
İlginç
Pixselle

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item