Web Site Nasıl Yapılır?


109
66 shares, 109 points
Herhangi bir bilgiyi, ürünü, hizmeti, kişiyi, kurumu, markayı vb şeyleri temsil edebilmesi amacıyla, internet ağının alt yapısında bulunan alana web sitesi denir. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte web sitelerinde de oldukça yüksek bir artış görülmektedir. Günümüzde milyonlarca web sitesi vardır ve web siteleri sayesinde istediğimiz her bilgiye, her ürüne, her hizmete ve daha pek çok şeye ulaşabiliyoruz. Peki web site nasıl yapılır? Web sitesi yapma işleminde bazı aşamalardan geçmek gerekmektedir. Bu aşamaların neler  , nreden başlanmalı?

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Domain Seçimi ve Satın Alınması

Web sitesi yapmanın ilk aşaması domain seçmek ve almaktır.  Domain demek alan adı demektir, yani web sitesinin ismidir. Domain seçerken projenizle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü web site isminiz projenizle ne kadar alakalıysa arama motorlarında üst sıralara çıkmanız o kadar çabuk olacaktır. Örneğin; sanat kursları veren bir firmanın tanıtımı için web sitesi kurmak istiyorsunuz. Bu web sitesini kurarken firmanın isminin olduğu bir domain seçmeniz gerekir. Eğer farklı bir web sitesi tarafından kullanılıyorsa en uygun olan domain neyse onu seçmenizi öneririz. .com ve .net domainleri seo açısından oldukça revanştadır.

Hosting Hizmeti

Web sitesi yapma aşamalarından ikincisi hosting hizmeti alma aşamasıdır. Alan adınızı seçtiniz ve satın aldınız. Ancak web sitenizin kurulabilmesi için bu alan adını barındıracak bir sunucuya sahip olmalısınız. Hosting hizmeti alacağınız şirketin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca projenizin hangi ülkelerde hizmet vereceği de hosting sunucuları açısından önemlidir. Türkiye’de hizmet verecek bir web sitesi yapıyorsanız buna uygun hosting firması seçmelisiniz. Sitenizine gelebilecek ziyaretçi sayısına görede hosting çok önemlidir. Yüksek ziyaretçi aldığınızda sitenizin kapanmaması ve sitenizin hızı çok önemlidir.

Web Sitesi Tasarımı

Web tasarım aşamasına geçmeden önce gerekli yazılım kodlama dillerini biliyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün değildir ve web sitesi yapma işlemini ajanslara bırakmanız gerekir. Kodlama için HTML ve CSS3dilini biliyor olmalısınız. Eğer üst seviyede bir tasarım istiyorsanız bu kodlama dillerinin tanında Jquery ve Javascript’ten de anlıyor olmalısınız. Bu dilleri biliyorsanız gelişmiş not defteri yazılımlarını kullanarak web sitesi yapma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
Ayrıca web sitesi yazılımını yaparken SEO uyumlu, mobil uyumlu ve yönetim paneli uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Hangi dili kullanırsanız kullanın her kod satırından sonra hangi işlev için bu kodu yazdığınızı belirtin. Bu durum arama motoru botları için artı bir değerdir ve web siteniz için web tasarımında çalışacak ve geliştirecek kişiler açısından kolaylık sağlayacaktır.
Web sitenizin bir iskeletini çıkarın ve bu iskelette grafiklerin olmasına özen gösterin. Tasarımlar için oldukça önemli olan grafikleri seçerken anlaşılabilir olmasına, özgün olmasına ve farklı cihazlarla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. İster mobil cihazlarda olsun ister masaüstü cihazlarda olsun web sitenizin kalitesini incelemeyi unutmayın ve farklı pek çok web tarayıcısında çalışılabilirliğini kontrol edin.

Görsel İçerikler

Görsellik web sitesi yapma aşamasında oldukça değerli bir unsurdur. Bu yüzden içeriklerinizi fotoğraflarla ve videolarla desteklemelisiniz. Nasıl içeriklerinizin özgün olması önemliyse, fotoğraf ve videolarınızın özgün olması da bir o kadar önemlidir. Ayrıca fotoğraflarınızın ve videolarınızın kaliteli olmasına özen gösterin.

Yönetim Paneli Yapımı

Web sitesi yapma aşamalarından biri de yönetim paneli oluşturmaktır. Yönetim panelini oluştururken PHP yazılım dilini kullanmalısınız. Güvenlik açısından en çok kullanılan yazılım dilidir ve açık kaynaklı olduğu için geliştirilebilir özelliktedir. Eğer PHP dilini bilmiyorsanız yönetim paneli oluştururken bu dile hakim birinden yardım almalısınız. Aksi takdirde hem zamanınız hem emeğiniz boşa gidecek ve hatta web sitenize zarar vereceksiniz.
Kod Veya Yazılım Bilmiyorsanız
Eğer yazılım dillerine hakim değilseniz wordpress veya blogger gibi platformaları kullanarak oldukça başarılı işler yapabilirsiniz.

Web Sitesini Yayınlamak

Web sitesi yapmanın en kolay ve en son aşamasıdır. Web sitenizi yerelde çalıştırarak eksikleriniz varsa görebilirsiniz ve bu eksikleri düzeltebilirsiniz. Daha sonra web sitenizi hosting hizmeti aldığınız alana taşımalısınız. Domain adresinizi bu alana girdikten sonra tüm dosyalarınızı transfer edin ve web sitenizin kullanıcıların kullanımına açılmasını beklemelisiniz bu süre çok uzun sürmeyecektir. Şimdiden bol şanslar…

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

109
66 shares, 109 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
9
Kızgın
lol lol
8
lol
Aşk Aşk
6
Aşk
İlginç İlginç
4
İlginç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item