Yabancı Dil Öğrenmek İçin Kesin Yöntemler!! TOP 5


138
95 shares, 138 points
Günümüzde ingilizcenin dünyanın ortak dili haline gelmesi sonucunda, bu dili öğrenmek isteyenlerin ya da öğrenmek zorunda kalanların o kurs senin bu kurs benim gezinerek çaba harcaması. Bu çabanın tek nedeni hayatımızda bir kere bile ingilizce bir şey soylememize gerek kalmayacak kurumlarda bile “ileri düzey ingilizce bilen” elaman aranmasıdır. Aslında tüm bu özellikle ingilizce ve dil düşkünlüğü dünyada ”linguistic imperialism” diye bilinen ingilizcenin diğer diller üzerindeki emperyalizminden kaynaklıdır. 
Peki madem dil öğrenmek bu kadar önemli bu dili öğrenmek için kurslar vs onlarından çok faydası olmuyor ne yapmalıyız? Gelin hep birlikte tartışalım.
 

 

1. O ülkede dil eğitimi alın.

Hangi dili öğrenmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi yöntemin ilgili ülkede dil eğitimi almak olduğunu unutmayın. Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve en verimli yolu, o dilin yerinde öğrenmek olduğunu bilerek, bilinçli olarak dil okuluna gidin. Bu eğiliminiz size gösterecek ki, kolayca yeni bir dil öğrenebiliyorsunuz ya da mevcut dilinizi çok daha hızlı geliştirebiliyorsunuz. Bir dile ne kadar çok maruz kalırsanız, o kadar çabuk öğrenebilirsiniz. Eğer yut dışına gitmek gibi bir imkanınız varsa dil bilmiyorum diye korkmayın ve kesinlikle o ülkede dil eğitiminizi çok rahat bir şekilde tamamlayacaksınızdır.

2. Kolay kitaplar okuyun

Bize sorarsınız kolay ve anlaşılabilir nitelikte bir kitap tercihinde bulunmanız size hem dili kalıplarını, hem zaman (tense) kullanımı hem de kelime dağarcığı geliştirmesi bakımında çok zengin bir içerik ile dil öğrenmenize katkı sağlayacaktır.
 

3. Kendi kelime not defterinizi oluşturun.

Yabancı dil öğrenirken, yeni kelimelerle karşılacaksınız. Bu yeni kelimeleri sık sık hatırlamanız biraz işi zorlaştıracak. Öğrendiğiniz kelimeleri not etmeniz dil öğrenmenizi en kolay hale getirecektir. Bu şekilde öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolundan biri olan kendi kelime not defterinizi oluşturmak bu sürecin en verimli egzersizlerinden biri olduğunu unutmayın.
 
 
4. Kelime oyunları ve fotoğraflardan faydalanın.
Kelime oyunları ile kastedilen, öğrenmek istediğiniz kelime ile ilişkilendireceğiniz komik bir kelime veya olayla o kelimeyi hatırlamayı kolaylaştırmak. Bu Yöntemle öğrenmek istediğiniz kelime ile ilgili fotoğraf da gösterdiği için, artık kelimeleri ezberlemenin ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

5.Canlı İnsanlarla Konuş

Sabahtan akşama elimizde akıllı telefonlarla bilgisayarlarla tabletlerle takıla takıla, artık öyle bir hale geldik ki her şeyin etkileşim olmadan öğretilebileceğini, öğrenilebileceğini ve denenebileceğini düşünüyoruz. Yüksek lisans mı yapacaksın? Online ders alırsın. Yemek tarifi mi lazım? Google var! Yabancı dil mi öğrenesin geldi? Uygulama indir. Evet, internet dil öğrencilerine kelime öğrenme konusunda yardım edebilir, ama bu dilde konuşmaya niyetin varsa, interneti salla gitsin. Gerçek biriyle konuşma pratiği yapman lazım hem de acilen.
Yabancılarla konuşmak o kadar da korkutucu ya da zor değil. Yaşadığın şehirde oturup kahve içerken sohbet edebileceğin bir dil arkadaşı bul mesela, ya da online bir derse yazıl. Hatta direkt yurtdışına git. Yani ne yaparsan yap, “hazır” olmayı beklemeden başla. Unutma, dil biz konuşalım diye var. Ve bu o kadar da zor değil. Daha fazla bekleme ve hemen çalışmaya başla.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
95 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
lol lol
9
lol
Aşk Aşk
8
Aşk
İlginç İlginç
5
İlginç
Pixselle

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item