Yükseklik Korkusunu Nasıl Yenebilirim?


123
80 shares, 123 points

 

Yükseklik Korkusu (Akrofobi) Nedir?

Akrofobi, yüksekten aşırı korkma olarak tanımlanabilir. Bu anksiyete bozukluğuna sahip insanlar yüksekte olduklarında ( asansör, merdiven vs.) ve hatta yüksekte olduklarını hayal ettiklerinde bile panik olurlar. Nüfusun %2’si ila %5’i bu problemle karşı karşıyadır, etkilenenlerin çoğunluğunu da kadınlar oluşturmaktadır. Ve bu kişiler uçak vb araçları kullanamamak en büyük dertleridir.
 

Yükseklik Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Akrofobiden muzdarip insanlar yalnızca bir gökdelenin çatısındayken gergin hissetmekle veya yerden büyük bir miktar yükselme gerektiren sporları yapmaktan kaçınmakla kalmazlar. Birinci katın penceresinden bakmak ya da alçak bir köprüden geçmek gibi günlük aktivitelerde de ekstrem zorluklar ve korku yaşarlar. Akrofobiye sahip insanlar da aşırı korku yaratan farklı uyaranlar vardır, herkes aynı uyaranlardan korkmaz. Ayrıca, yükseklik korkusunun farklı yoğunluk dereceleri vardır. En yaygın psikolojik ve fizyolojik belirtileri şunlardır:
1. Anksiyete
2. Panik atağı
3. Kontrol kaybı
4. Baş ağrısı
5. Baş dönmesi
6. Gerilme ve kaslarda gerginlik
7. Şiddetli kalp çarpıntısı

Akrofobinin Nedenleri Nelerdir?

Çocukluğumuzdan beri hepimizin yüksekten korktuğu göz önüne alınmalıdır ancak korkunun yoğunluğu kişiden kişiye değişir. Bu korku hayvanlarda da vardır ve adaptiftir, onları tehlikeli yüksekliklerden korur. Yükseklik korkusu olan insanların korkularının sebepleri tamamen farklı olabilir. Başlıca sebeplerden bazıları şunlar olabilir:

1- Travmatik olaylardan kaynaklanması

Genellikle bunun nedeni çocukluğa dayanır. Hastanın ciddi şekilde etkilendiği büyük kazalar veya düşme gibi olaylar en yaygın sebeplerdendir. Bu, yükseklikle ilgili başına kötü olaylar gelen herkesin akrofobiye sahip olacağı anlamına gelmez. Öte yandan, bu bozukluğu, zarar görmese de da gözlem yoluyla edinen insanlar da vardır. Buna“temsili öğrenme” denir. Örneğin, ağabeyimizi bir eşek arısı soktuğunda onun korku reaksiyonuna tanıklık edersek, benzer bir böcek bize yaklaştığında korkmamız oldukça mümkündür. Genel olarak akrofobi olan kişiler durumu bundan kaynaklanamktır.

2- Doğuştan gelen yükseklik korkusu

Şu anda araştırmacılar, bu fobinin doğuştan gelen faktörlerinin kalıtsallığını araştırıyor. Akrofobiye sahip ailelerde çocuklar doğduklarından beri buna tanık olduklarına ve sonunda bu fobiyi geliştirdiklerine inanılıyor. Ama kesin bir kanıda bulunmamaktadır

3- Akrofobide Zekanın işleyişiyle ilgli ön yargı

Zekanın işleyişiyle ilgli sürecimizdeki sapmalara aynı zamanda bazı fobilerin oluşumunda da önemli rol oynar. Yükseklik üzerine yanlış bilgiler de aşırı endişe ve stres tepkisini artırabilir ve fobiye neden olabilir. Kazaların oluşumunu veya kazaların şiddetini abartma eğilimi bu durumlarda sık görülür.
 
Yükseklik korkusu nasıl tedavi edilir?
– Kişi korkusuyla yüzleştirilir.
– Kişi, korkusuyla yüzleştirilmeden önce olası bir travma yaşamaması için gerekli psikolojik altyapı hazırlanır.
– Kişi cesaretlendirilir.
– Anti depresan ilaçları verilir. (Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalı)
– Korku, terapi ile zamanla azaltılarak minimuma indirilir.
– Sanal ortamda kişi gerçek görüntüler ile korkusuyla yüzleştirilir.
Yükseklik korkunuzu kendi başınıza yenmeniz çok zor bir durum. Bunu uzman kişiler dışında yapmaya kalkarsanız fazla adranelin ve şiddetli kalp çarpıntısı gibi durumlardan dolayı oldukça büyük sonuçları olan ölüm bile olabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Kesinlikle psikologlar eşliğinde bu korkuyla mücadele edilmelidir.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

123
80 shares, 123 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
lol lol
5
lol
Aşk Aşk
4
Aşk
İlginç İlginç
1
İlginç
Pixselle

10 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item