Zeki Kişilerin Mutlaka Okuması Gereken 6 Kitap


131
88 shares, 131 points1. “Dava ” (1925) Franz Kafka

dava franz kafka ile ilgili görsel sonucu
F.Kafka’nın eserlerinden Dava, bize “Korku Çağı” diye adlandırılan, karanlık bir zamanı anlatır. İnsanlar artık kendi iradeleri ile değil, bu korku ile hareket ederler. Bu çağa korku egemen olmuştur. Hiç bir insanın sistemden daha değerli olmadığı bariz bir şekilde görülür. Bu zamanda her şey korku ile yönetilmekte, baskı hemen hemen her yerdedir. İnsanların kendi fikirleri yoktur. Her zaman kabullenme vardır. Tabi itiraz etme şansı vardır insanların kimi zaman ama bu itiraz sonrası neler olur neler olmaz belli değildir.

2.”Karamazov Kardeşler” (1880) Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

"Karamazov Kardeşler" (1880) Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ile ilgili görsel sonucu
Dostoyevski’nin ölmeden üç ay evvel tamamladığı, yaklaşık 400 bin kelimelik dev romanı “Karamazov Kardeşler” Dostoyevski’nin yazarlık yaşamı boyunca değindiği temaların işlendiği, dramatik olaylarla bezenmiş bir düşünce romanı, bir başyapıt. Karamazov Kardeşler, Tolstoy evini terk ettiğinde yanına aldığı kitaptır.

3.”Ulysses” (1922) James Joyce

"Ulysses" (1922) James Joyce konusu ile ilgili görsel sonucu
Yazıda  James Joyce Ulysses   adlı eseri hakkında bilgiler, eserin özeti,  eserin konusu, ana fikri, eserin kahramanları, romanın olay örgüsü, eserin yazarı James Joyce’nin , hayatı,  diğer romanları, James Joyce  Ulysses adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.

4.”Savaş ve Barış” (1869) Lev Nikolayeviç Tolstoy

"Savaş ve Barış" (1869) Lev Nikolayeviç Tolstoy ile ilgili görsel sonucu

Yazıda,  Savaş ve Barış –  “ Harp ve Sulh- adlı eserin hakkında bilgiler verilecek, Savaş ve Barış’ı adlı eserin özeti,  konusu, kahramanları, ana fikri, kısa tahlili yapılacak, roman ve yazar Lev Tolstoy hayatı ve diğer eserleri hakkında bilgiler verilecek, eser ve yazarı hakkında yorumlar yapılacaktır.

5.”Veba” (1947) Albert Camus


"Veba" (1947) Albert Camus ile ilgili görsel sonucuYazıda “Albert Camus Veba, (Fransızca: La Peste), “Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi” romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “ Veba, (Fransızca: La Peste” hakkında bilgiler “Albert Camus Veba, (Fransızca: La Peste “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “ Albert Camus Veba, (Fransızca: La Peste  “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.6.”Bulantı” (1938) Jean-Paul Sartre

"Bulantı" (1938) Jean-Paul Sartre ile ilgili görsel sonucu
20. yüzyılın önde gelen aydınlarından Jean-Paul Sartre, romanları, oyunları ve düşünce yazılarıyla varoluşçuluk düşüncesini olduğu kadar bütün bir yüzyılı da derinden etkilemiştir.“Varoluş”la yüz yüze gelen Roquentin’in geçirdiği değişimi anlatan Bulantı, varoluşçuluğun kült kitaplarından biri oldu. 20. yüzyıl roman sanatında da önemli bir yeri olan bu kitabı, Selâhattin Hilâv’ın usta işi çevirisiyle sizlere sunmaktan onur duyarız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
88 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
9
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
İlginç İlginç
9
İlginç
Pixselle

6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hımm, demek zeki kişiler bunları okuyormuş. Aslında kısıtlayıcı bir liste konusu. Tabi ki kaliteli kitaplar seçilmiş ama liste başlığı ne denli doğru bilemiyorum.

    1. Felsefî derinlikleri, müphemlikleri, insanı düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren zekice inşa edilmiş kurgularıyla Türk ve Dünya edebiyatından birer sanat eseri olan bu kitapları editörlerimiz tarafından. Sadece akıl ve mantık çerçevesinde, kendisine bir şeyler katmak için uğraşan zeki insanlar için hazırlanmıştır :))

  2. 3 kitabı okumuştum ve evet insana katlı verecek kitaplar. Ama zeka ile alakası pek olduğunu düşünmüyorum. 🙂 Her kitap için bir zaman vardır. Sadece doğru zamanı beklemek gereklidir diye düşünüyorum.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi Oluşturun.
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item