Golf Toplarında Neden Çukurlar Var

golf-topunda-neden-çukurlar-var

Golf toplarında neden çukurlar vardır? Golf toplarına yakından baktığınız zaman üzerlerinde çukurlar veya ufak ezikler diye tabir edeceğimiz şekillere şahit olmuşsunuzdur. Peki golf topunun üzerinde neden çukurlar var?

pixselle.com

Aslında çok basit ve mantıklı bir sebebi var. Golf topları golfün ilk yıllarında sıradan üzerinde çukurlar olmayan bir toptu. İlerleyen zamanlarda oynanmaktan yıpranan, eskiyen ve üzerinde çukurlar olan topların daha fazla uçtuklarını fark ettiler. Golf bir oyun olduğu için golf severler avantaj sağlayan herhangi bir şeye yönelirler , bu yüzden eski, dövülmüş toplar kullanılmaya başlandı.

Meraklı bir aerodinamikçi bu kesiklere ve çukurları incelemiş olmalı bu topların ”Türbülatörler” gibi davrandığını fark etmiş. – topun yanındaki hava tabakasında (“sınır tabakası”) türbülans oluşturuyorlar. Bazı durumlarda, çalkantılı bir sınır tabakası sürtünmeyi azaltır ve golf topunun daha da ileri gitmesini sağlar.

Aerodinamiğe daha derinine inmek istiyorsanız, bir nesnenin etrafında iki tür akış vardır: laminer ve türbülanslı. Laminer akış da daha az sürüklenir, ancak aynı zamanda “ayırma” adı verilen bir fenomene yatkındır. Bir laminer sınır tabakasının ayrılması gerçekleştiğinde, boşlukta oluşan girdaplar nedeniyle sürükleme önemli ölçüde artar. Türbülanslı akış başlangıçta daha fazla sürtünmeye sahiptir, fakat aynı zamanda daha iyi yapışır ve bu nedenle ayrılmaya daha az eğilimlidir. Bu nedenle, bir nesnenin şekli, ayrılmanın kolayca gerçekleşeceği bir şekildeyse, yapışmayı arttırmak ve girdapları azaltmak (yani sürtünmede önemli bir azalma anlamına gelir) için sınır katmanını türetmek (daha az sürtünme maliyetiyle) daha iyidir. Golf topları üzerindeki çukurlar sınır tabakasını türbüle eder.

Gelin Bir De Video İle Beraber Pekiştirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Popüler Gönderiler
eski-türkçe-kelimeler-anlamları

Kulağa Hoş Gelen Eski Türkçe Kelimeler

Eski Türkçe kelimeler bazıları halen günlük hayatta da rast gelebileceğimiz kelimeler. Bazıları unutulmuş veya anlamı bilinmeden farklı anlamlar için kullanılıyor. Bu yazımızda kulağa hoş gelen eski Türkçe kelimeleri derledik.

TAS-BOYAMA-SANATI

Taş Boyama Sanatı

aş boyama sanatı kolay olmakla birlikte yeteneğinizi birleştirerek keyifle yapabileceğiniz bir hobidir.