Golf Toplarında Neden Çukurlar Var


94
14 shares, 94 points

Golf toplarında neden çukurlar vardır? Golf toplarına yakından baktığınız zaman üzerlerinde çukurlar veya ufak ezikler diye tabir edeceğimiz şekillere şahit olmuşsunuzdur. Peki golf topunun üzerinde neden çukurlar var?

pixselle.com

Aslında çok basit ve mantıklı bir sebebi var. Golf topları golfün ilk yıllarında sıradan üzerinde çukurlar olmayan bir toptu. İlerleyen zamanlarda oynanmaktan yıpranan, eskiyen ve üzerinde çukurlar olan topların daha fazla uçtuklarını fark ettiler. Golf bir oyun olduğu için golf severler avantaj sağlayan herhangi bir şeye yönelirler , bu yüzden eski, dövülmüş toplar kullanılmaya başlandı.

Meraklı bir aerodinamikçi bu kesiklere ve çukurları incelemiş olmalı bu topların ”Türbülatörler” gibi davrandığını fark etmiş. – topun yanındaki hava tabakasında (“sınır tabakası”) türbülans oluşturuyorlar. Bazı durumlarda, çalkantılı bir sınır tabakası sürtünmeyi azaltır ve golf topunun daha da ileri gitmesini sağlar.

Aerodinamiğe daha derinine inmek istiyorsanız, bir nesnenin etrafında iki tür akış vardır: laminer ve türbülanslı. Laminer akış da daha az sürüklenir, ancak aynı zamanda “ayırma” adı verilen bir fenomene yatkındır. Bir laminer sınır tabakasının ayrılması gerçekleştiğinde, boşlukta oluşan girdaplar nedeniyle sürükleme önemli ölçüde artar. Türbülanslı akış başlangıçta daha fazla sürtünmeye sahiptir, fakat aynı zamanda daha iyi yapışır ve bu nedenle ayrılmaya daha az eğilimlidir. Bu nedenle, bir nesnenin şekli, ayrılmanın kolayca gerçekleşeceği bir şekildeyse, yapışmayı arttırmak ve girdapları azaltmak (yani sürtünmede önemli bir azalma anlamına gelir) için sınır katmanını türetmek (daha az sürtünme maliyetiyle) daha iyidir. Golf topları üzerindeki çukurlar sınır tabakasını türbüle eder.

Gelin Bir De Video İle Beraber Pekiştirelim


Sizin Tepkiniz Nedir?

Eğlenceli Eğlenceli
24
Eğlenceli
Sevgi Sevgi
21
Sevgi
Şaşkın Şaşkın
17
Şaşkın
geeky geeky
2
geeky
pixselle

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oluşturmak İstediğin Formatı Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yap
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listesi
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açılır Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Görsel
Fotoğraf veya GIF