Metal Nasıl Boyanır?

metal-nasıl-boyanır

Çalışma Süresi

Toplam Süre

Beceri Seviyesi

Metali boyamak, diğer yüzeyleri boyamaktan daha farklıdır. Birincisi, boya ahşap veya alçıya olduğu gibi metal bir yüzeye de yapışmaz. Ayrıca metal oksidasyona ve paslanmaya oldukça fazla eğilimlidir. Bu nedenle, özellikle metal için formüle edilmiş bir boya kullanmak çok önemlidir. Bu boyaların yağ bazlı ve su bazlı versiyonları vardır. Yağ bazlı boyayla çalışmak daha zordur, ancak sonuçlar daha uzun ömürlüdür.

Su bazlı akrilik boyaların sprey boya versiyonları vardır ve genel olarak daha bağışlayıcı olabilir. Hangi boyayı seçerseniz seçin, uygun hazırlık çalışmasını tamamlamak esastır. En iyi sonuçlar için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Ekipmanlar / Araçlar

  • Paçavra
  • Zımpara
  • Toz maskesi ve solunum cihazı
  • Boya fırçası
  • Gözlük

Malzemeler

  • Metal için su bazlı akrilik boya
  • Metal için yağ bazlı boya
  • Aseton
  • Tiner
  • Pas sökücü

Talimatlar

Metal nesneyi boya için hazırlayın

Gevşek veya dökülen boyayı çıkarmak için bir tel fırça kullanın. Daha sonra, mümkün olduğunca fazla yüzey pasını temizlemek için metali tel fırça ile kazımaya devam edin. Tel fırça tek başına etkili değilse, yüksek derecede bozulmuş yüzeyler için matkabınız için bir tel fırça ataşmanı kullanabilirsiniz. Kulak tıkacı taktığınızdan ve daha önce bahsedilen tüm güvenlik protokollerini uyguladığınızdan emin olun. Önce güvenlik!

Pas yüzeyin derinliklerine nüfuz etmişse, nesneyi uygun bir pas sökücü ile ıslatın ve üretici tarafından belirtilen tüm adımları izleyin.

Nemli bir bez alın ve kalan toz, kalıntı veya pası temizlemek için yüzeyi silin. Metali etkili bir şekilde temizlemeyeceği için fazla su kullanmaktan kaçının.

Tüm gresin çıkarıldığından emin olmak için metali aseton kaplı bir atölye beziyle silin. Devam etmeden önce asetonun kurumasını bekleyin.

Metalin üzerinde şu anda boya yoksa, son hazırlık adımı bir zımpara ile ovalamaktır. Zımpara, metalin yüzeyini hafifçe aşındıracak ve bu da astarın daha etkili bir şekilde yapışmasını sağlayacaktır. Zımparalama işlemi ayrıca yüzeyin olabildiğince pürüzsüz olmasını sağlar.

Astarı Kullanarak Metali Astarlayın

Önceki adımda tüm pası çıkaramadıysanız, metali özellikle pas kaplamak için olan bir çinko-kromat astar ile kaplamak isteyeceksiniz.

Alanı bu özel astarla kapladıktan sonra, hemen bir kat self-etch astar uygulayın. Unutmayın, bu astarın özellikle metal için olması ve kendiliğinden dağlanan bir bileşene sahip olması önemlidir. Emin değilseniz, metallerin amaçlanan yüzey olarak listelenip listelenmediğini görmek için etiketi okuyun. Astar için son husus, astarın kullanmak istediğiniz boya ile uyumlu olduğundan emin olmaktır. Astar, yağ bazlı veya su bazlı olabilir.

Daha sonra, farklı astarlar farklı kuruma ve sertleşme sürelerine sahip olacağından etiketteki talimatları izleyin. Metalin açık havada olması amaçlanıyorsa, metal oksidasyonunu uzatmaya yardımcı olmak için ikinci bir astar katmanı eklemeyi düşünün.

Metal İçin Sprey Boya Uygulama

Metali boyamanın en kolay yolu bir kutu sprey boya kullanmaktır. Sprey boya kullanmak için:

Boyayı karıştırmak için kutuyu birkaç kez sallayın.


Uzun, süpürme hareketleri kullanarak nesneye püskürtün. Kutuyu metalden 6 ila 12 cm uzakta tuttuğunuzdan emin olun, bu boyanın birikmesini önleyecektir. Aşırı damlama fark ederseniz, silin, temizleyin ve işlemi yeniden başlatın.


Sprey kutusunu aynı noktada tutmadığınızdan emin olun. Boyanın damlamasını önlemek için kutu her zaman süpürme hareketleriyle hareket etmelidir.


En iyi sonuçlar için, üç ince kat boya uygulayın ve ilave bir katman uygulamadan önce boyanın kurumasını bekleyin.

Fırça Kullanarak Boyama

Daha uzun ömürlü bir yüzey istiyorsanız, metali bir kutuda yağ bazlı boya kullanarak boyamayı deneyin. Sprey boyama daha kolaydır, ancak sprey boya o kadar uzun ömürlü olmayabilir. Metal nesneyi bir fırça ile boyayarak daha dayanıklı olacak kalın bir yüzey oluşturabilirsiniz.

Kutuyu açın ve boyayı üreticinin spesifikasyonlarına göre karıştırın. Boya çok kalın olabilir tinerle inceltmeniz gerekebilir.


Boya arzu edilen bir kıvama geldiğinde, ince bir tabaka üzerine boyamak için yüksek kaliteli doğal kıllı bir fırça kullanın. Yağ bazlı boya düzgün kuruma eğilimindedir, bu nedenle doğru tipte fırça ile ince bir tabaka uygularsanız fırça darbeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.


Son olarak, metal nesnenizi taşımadan önce 36-48 saat iyice kurumasına izin verin. Nesnenin aşırı sıcaklıkları görmeyecek ve kururken doğrudan güneş ışığı altında kalmayacak bir alanda olduğundan emin olun.

thespruce.com esinlenilmiştir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Popüler Gönderiler
Mükemmel-resim-çizme

Mükemmel Resim Çizme

Mükemmel resim çizme aslında zor bir şey değil. Çizim yeteneğe dayalı olduğu kadar çizim tekniklerini bilme, bakış açısı ve pratiğe bağlı bir konu da diyebiliriz.