En Etkili Stresten Kurtulma Yolları

STRESTEN-KURTULMA-YOLLARI

Stres günümüz çağının en büyük hastalığı. Stres birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Dikkat gerektiren bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Sınava girecek olabilirsiniz. Strese verilecek örnek sayısı arttırılabilir. Peki stresten nasıl kurtulabiliriz? Stresten kurtulma yolları nelerdir?

Stres Nedir?

Stres, vücudu ve ruhsal durumu etkileyen yaşam kalitesini düşüren ileride yaşanabilecek birçok hastalığın oluşmasına sebep olan ruhsal ve bedensel bir durum. Stres size birçok hastalığı getireceği gibi dolaylı yoldan sizi psikolojik olarak bitirecek bir durumdur.

Stres Belirtileri

 • Baş Ağrısı
 • Sosyal hayattan kendini soyutlama
 • Kilo almak veya vermek
 • İnsanlarla iletişime geçmek istemem
 • Motivasyon eksikliği
 • Uyku sorunları. Çok uyumak veya çok az uyumak
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Kilo ile orantılı olarak daha çok yemek yeme veya daha az yeme
 • Geceleri aşırı dış gıcırdatma
 • Öfke, gerginlik ve kaygı halleri
 • Yaratıcılık yeteneğinin giderek azalması ve mantıklı düşünememe

Listeyi uzatabiliriz fakat stresin en belirgin özellikleri bu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Stresten Kurtulma Yolları

Stres hayatimizi oldukça kalitesizleştiren bir hastalık olduğunu ve ne gibi belirtiler ortaya çıkardığını tanımış olduk. Peki stresten nasıl kurtuluruz? Stresten kurtulma yolları nelerdir?

Güne Güzel Başlayın

Gününe nasıl başarsanız gününüz öyle devam eder diye bir söz mutlaka duymuşsunuzdur. Bu gerçekten de öyledir. Evet stresten dolayı uykusuz uyanıyor olabilirsiniz veya çok zor uyanıyor olabilirsiniz. Hepsini boşver ayakta isen hiçbir sorun yok. Hemen kendine canın istemese dahi krallar gibi bir kahvaltı hazırla ve kendine değerli olduğunu hissettir. Güzel bir kahvaltıdan sonra güne başlamaya hazırsın işte.

Havanın kötü olmasına, uykusuz olamanıza veya iş yerinde veya okulda bir sürü stresli şeyin sizi beklediğini unutun sadece anlık mutlu olmaya bakın ve hayata müteşekkir olun.

Odaklanın Ve Nefes Alın

Stresli olduğunuz anlarda normalden daha hızlı nefes alışverişi yapabilirsiniz. DURUN! Öncelikle sakin olun ve bu sorunun sizi yenemeyeceğini ve her sorunun bir çözümü olmadığını ve bu hayatta sizden daha değerli bir şey olmadığını aklınıza getirin ve zihninizi toparlayın ve nefes alın ama derin bir nefes. En az 10-15 kere ağızdan derin bir nefes alıp burnunuzdan verin. Alacağınız yavaş ve düzenli diyafram nefesleri stres oranınızı düşürecek ve üzerinizde meditasyon etkisi yaratacaktır ki nefes alıp verme meditasyonda en önemli çalışma türüdür. Söyle de diyebiliriz ayak üstü meditasyon yapıyorsunu. Bu nefes egzersizleriyle eş zamanlı olarak zihninizi pozitif düşüncelerle doldurduğumuz da kesinlikle çok rahatlayacaksınız.

Kitap Okuyun Ve Zihninizi Meşgul Tutun

Kitap okumak hayatımızda mutlaka yeri olması gereken bir aktivite. Kitap okumak okumayı ilk öğrendiğimizden bu yana sürekli büyüklerimiz tarafından öğüt edilen bir aktivite. Kitap okuyarak kendinize bir şeyler katın ve zihninizi meşgul edin. Sizi stres yaşatan gereksiz düşüncelerden uzak durun.

Koşuya Veya Yürüyüşe Çıkın

Açık havada olmak insana özgürlük hissini yaşatır. Çıkın dışarıya yağmurluysa yağmurda ıslanmanın zevkini tatmak için. Güneşliyse o güneşin ısısını vücudunuzda hissedip mutlu olmak için çıkın. Kulaklığınızı takın ve yürüyün. Rotasız bir şekilde ve hayata teşekkür edin bunları yapabildiğiniz için. Kötü düşüncelerden daha fazla daha iyi düşüncelere sahip olun.

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme sağlıklı bir insan için oldukça önemlidir. Vücuda gerekli enerjiyi ve vitamini almazsak hasta olmamız kaçınılmaz bir durum olabilir. Stresten dolayı daha fazla yiyor veya tam tersi yemiyor olabilirsiniz. Hemen durun! Kendinizi toparlamanız gerektiğini hatırlayın. Canım istemese daha yemeliyim veya çok aç hissediyorum kendimi ama kendim için, sağlığım için yememeliyim demeyi öğrenmelisiniz.

Yemek düzeni için günlük almanız kalori miktarını hesaplayın. Bu hesaplamayı akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalar veya bilgisayara ortamında hesaplayabilirsiniz. Kendinize almanız gereken protein, karbonhidrat, yağ miktarına göre besin listesi hazırlayın. Ama sağlıklı ve doğal şeyler olmalı. Nede olsa stresten kendimiz için kurtulmuyor muyuz? Daha sağlıklı ve mutlu olmak için. Onun için besin konusunda da buna dikkat etmeliyiz.

Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın!!

Sigara, alkol gibi bağımlılık yapıcı alışkanlıklarınızı bırakmalısınız. Çünkü stres anın da bunlara sarıldığınızı biliyorum. Sizi stres sorununa sürükleyen en büyük nedenlerden bir tanesi de bu. Bu tür alışkanlıkları bırakmak oldukça zor olabilir fakat imkansız değil. Şimdi yazımızın başından beri neyi konuşuyoruz stresten dolayı sağlıksız bir yaşam ve sıkıntılar. Bu kötü alışkanlıkla size kaliteli bir hayat mı sunuyor?

KESİNLİKLE HAYIR. Stres anında kafam dağılsın diye yaktığınız sigara aslında stres gibi baş edilebir bir rahatsızlığı yalancı rahatlama hissi sunan nikotin sayesinde ortadan kaldırma çabası. Peki ciğerleriniz veya diğer organlarınız?? Bütün amacımız kaliteli bir yaşam değil mi? EVET. Peki neden kendimizi öldürelim ki? Neden kanser olup kemoterapi gibi ağır ilaçlarla mücadele edelim de mi? Şunu unutma bu hayatta senden daha değerli hiçbir şey yok.

Boş Vakitlarini Planlayın

Zihnimiz boş kaldığı anda birçok şey düşünürüz. Bunu özellikle yatakta uyumaya çalışırken yaşarız. ”Keşke şöyle yapsaydım. Şunu yapsaydım veya yapmasaydım.” gibi düşünceler sizin stres halinizi daha çok arttıracaktır.

Planlı olun. Hayatınızı düzene oturttuğunuz zaman yoğun bir gün de kendiniz için zamanın kaldığının da farkına varacaksınız. Eğlenmek, gezmek gibi birçok aktivite için… Boş zamanlarınızı belirleyin ve o aralıklara sosyal etkinlikler yerleştir. Kafanı dağıt ve meşgul et. Hayattan zevk almanın yollarını bulma. Zaten o yolda yürüyor ol 🙂

Hayatın Güzelliklerinin Farkına Var

Bu hayatta birçok kötü veya üzücü olay başımıza gelebilir. Fakat her gecenin bir gündüzü olduğunu unutma. Sınav da geçecektir. Borçlarda bitecektir… Her şey düzelecek peki bunları yaşarken kendini bu kadar harap etmek doğru mu?

Kuşların sesini dinle. Güzel bir kitabın sonunu görebilmek için gece gündüz okuma heyecanını keşfet. Hayvanları sev, ağaç dik bu hayata katıl. Kendini soyutlama. Stresten kurtulmanın aslında temelin de bu var. Beyaz bir sayfa da mutlaka siyah noktalar olabilir. Koskoca beyaz sayfa da ki neden o siyah noktaya kendini hapis ediyorsun ki? Beyaz yere bak. Güzel şeyleri gör. Gül, eğlen YAŞA…


Bu yazımız da sizlerle stresle baş etmenin yollarını bahsettik biraz bilimsel biraz samimi bir şekilde. Umarım faydalı olmuştur. Stres sürecin de profesyonel kişilere müracat etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Şunu unutmayın gerçekten yenilmeyecek bir problem değil. Sürekli yazı içerisin de dediğim gibi. ”BU HAYATTA SENDEN DAHA DEĞERLİ HİÇBİR ŞEY YOK” sağlıcakla kalın 🙂


  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Fill out this field
  Fill out this field
  Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
  You need to agree with the terms to proceed

  Popüler Gönderiler
  eski-türkçe-kelimeler-anlamları

  Kulağa Hoş Gelen Eski Türkçe Kelimeler

  Eski Türkçe kelimeler bazıları halen günlük hayatta da rast gelebileceğimiz kelimeler. Bazıları unutulmuş veya anlamı bilinmeden farklı anlamlar için kullanılıyor. Bu yazımızda kulağa hoş gelen eski Türkçe kelimeleri derledik.

  TAS-BOYAMA-SANATI

  Taş Boyama Sanatı

  aş boyama sanatı kolay olmakla birlikte yeteneğinizi birleştirerek keyifle yapabileceğiniz bir hobidir.