Telefondan Profesyonel Fotoğraf Düzenleme

telefondan-profesyonel-fotoğraf-düzenleme

Telefonundan profesyonel fotoğraf düzenleme fikri oldukça kulağa hoş gelen bir fikir. Bilgisayar üzerinden çeşitli programlarla bunu gerçekleştirebileceğimiz gibi akıllı telefonumuzdan da bunu kolayca yapabiliriz.

Mükemmel fotoğraflar paylaşmak hepimizi tatmin edecek bir fikir ama sadece çıplak kamerayla bunu başarmak zor olabilir ve editli fotoğrafların yanında sönük kalabilir. Telefonunuzdan profesyonel bir şekilde fotoğraf düzenlemek kaliteli bir kamerayla fotoğraf çekmişcesine güzel bir şey ortaya çıkaracağız. Gelin Başlayalı…

İlk olarak kullanacağımız programın ismi
Snapseed

Programı mağazanızdan indirin ve başlayalım.

1. Adım

Uygulamayı açtığımız zaman böyle bir ekranla karşılaşacaksınız en üst sol köşeden veya ekranın herhangi bir yerine tıklayarak düzenleyeceğiniz fotoğrafı seçmelisiniz.

2. Adım

12 megapiksel bir telefon kamerasıyla çekilmiş sıradan bir kahve görselini alıyorum. Fotoğrafı yükler yükleme programın başlangıçta verdiği sıradan efektler var. Ben bunları kullanmayıp daha ayrıntılı bir şekilde düzenleyeceğim.

3. Adım

Alt çubukta araçlar bölümüne geçiyoruz ve birçok düzenleyiciye ulaşıyoruz biz basit ve öğretici bir düzenleme yapacağımız için hepsinin ne işe yaradığıyla ilgilenmeyeceğiz. Siz isterseniz kurcalayabilirsiniz.

4. Adım

HDR Görünümü aracına giriyoruz

Giriş yaptıktan sonra doğa, insan, hafif, belirgin gibi seçenekler çıkacak karşınıza ben bu fotoğrafımız için hafif seçeneğini seçiyorum. Bu fotoğrafın tonlarını ve renklerini daha belirgin hale getiren bir araç.

Daha sonra bunun fazla veya az olduğunu düşünürseniz fotoğraf üzerinde parmağınızı sağa ve sola hareket ettirerek yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz. İşlemin geçerli olması için sağ alttaki tike tıklıyoruz.

5. Adım

Araçlar bölümüne geri dönüyoruz ve dramatik aracına giriş yapıyoruz.

Bu araçta ise fotoğrafın daha parlak veya koyu bir ton almasını sağlayacağız. Parlak 1 ve 2 çok parlak; koyu 1 ve 2 çok fazla koyu olup görseli ortadan kaldırmasından dolayı kendi göz zevkime göre dramatik 2 seçiyorum.

Daha sonra bir önceki işlemimizde yaptığımız gibi parmağımızı sola sağa kaydırarak efektin yoğunluğunu ayarlıyoruz. +62 güzel oldu gibi…

6. Adım

Şimdiki aşamamızda kamerayı kahveye odaklayacağız. Bunun için vinyet seçeneğine giriyoruz.

Telefondan profesyonel fotoğraf düzenleme aşamasında en önemli gördüğüm bölüm. Çok ince ve belirgin bir ayrıntı olmamasına rağmen oldukça fotoğrafınızı değiştirecek bir adım.

Görmüş olduğunuz çember içerisinde mavi noktadan sürükleyerek ve iki parmağınızla fotoğraf büyütür gibi hareketler yaparak çemberin boyunu ayarlıyoruz. Ben kahvenin belirgin arka tarafın daha koyu olması için çemberin içine yerleştiriyorum ve parmağımı sağa sola yaparak yoğunluğunu ayarlıyorum. Hmm böyle güzel oldu gibi 🙂

7. Adım

Şimdi yeni nesil telefonlarda olan portre modunu portre modu olmayan kameramızla çekilmiş fotoğrafımızı portre çekmişcesine ayarlayacağız. Bunun için lens bulanıklığı.

Giriş yaptıktan sonra vinyet gibi çember geliyor fakat iki adet çember. En iç çember hiçbir şekilde fotoğrafınıza bulanıklık vermiyor fakat ikinci çember bölümü ise hafif bir bulanıklık vererek çember dışında kalan tam bulanık alanla arasında absürt bir görüntü olmaması için kullanılıyor.

Kahvemin üzerinde ki kalbin ön plana çıkması benim için daha önemli olduğu için en içteki çemberi kahvemin üstüne ayarlıyorum. Gine çember ayarını vinyetteki gibi iki parmağınızla ayarlayabilirsiniz. Bulanıklık seviyesini ise parmağınızı sağ sol yaparak ayarlıyorsunuz.

8. Adım

Bu adımımız da sihirli bir parıltı vereceğiz gerçekten. Sihirli parıltıya giriş yapıyoruz.

Girdikten sonra 1,2,3,4,5 adet seçenek çıkacak alt çubukta karşınıza. Bu seçeneklerle fotoğrafınıza hafif bir parlaklık ve fotoğrafınızın daha pürüzsüz görünmesini sağlayacak teknolojik bir fondöten gibi düşünebilirsiniz.

Ben 2. seçeneği seçip parlaklığı parmağımı sağa sola kaydırarak +58 yapıyorum. Ve işlemimiz bu kadarcık. Şimdi fotoğrafımızı yayınlamak için galerimize postalayalım.

Tike tıkladıktan sonra ana ekrana dönüyoruz ve sağ alt köşede ki dışa aktara dokunuyoruz.

Orjinal halini kaybetmeden bir kopyasını oluşturarak galeriniz de ki Snapseed klasörüne kaydediyor. Hepsi bu kadardı…

İLK HALİ

SON HALİ

Umarım sizler hoşunuza gitmiştir. Bu yazımızda Telefondan Profesyonel Fotoğraf Düzenleme nasıl yapılır bunu öğrendik. Daha fazla kişiye ulaşmak için bu yazımızı dostlarınıza önermeyi unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Popüler Gönderiler
Mükemmel-resim-çizme

Mükemmel Resim Çizme

Mükemmel resim çizme aslında zor bir şey değil. Çizim yeteneğe dayalı olduğu kadar çizim tekniklerini bilme, bakış açısı ve pratiğe bağlı bir konu da diyebiliriz.