Vintage Nedir?

vıntage-nedir

Vintage nedir?

İngilizceden çevrilmiş Türkçe karşılığı nostalji olan kavramdır. Vintage; belli bir dönemi, tarihi yansıtan herhangi bir şeyi ifade eder. Eskiden kullanılmış nesneleri günümüzde insanların beğenisine sunarak tekrar kullanmaktır. Hayatımızın birçok noktasında kullanırız. Estetik açısından hoş görünen çağrıştırdığı fikir bakımından nostaljiği hatırlatan bir tarzdır. Vintage eşyalar uzun süre kullanılabilir özelliktedirler. Bundan dolayı vintage kavramını şu şekilde de ifade edebiliriz, uzun ömürlü, kaliteli geçmişe dayalı ürünler.

Vintage günlük hayatta aksesuarlarımızda dahi vardır. Vintage gözlük, vintage takı… Çok moda haline gelen vintage aksesuarlar genel olarak inci ve çiçek detaylıdır. Zarif görünmeleri de ayrı bir özelliğidir.

Vintage kavramı ev dekorasyonlarında da yer alıyor. Estetik görünümüyle birçoğumuzun evinde kullanılmaktadır. Özellikle eskitme, ahşap mobilyalar ve radyolar bu dekorların içerisinde çokça bulunuyor.

Vintage tarzı kıyafetler çok modadır. Herkesin dolabında en az bir vintage parça vardır. Daha bol gömlekler, farklı kemerler ve kahverengi tonlarını barındıran parçalar… örnek verilebilir.

Vintage aynalar genel anlamda dekor olarak kullanır. Varaklı, gösterişli, eskileri hatırlatan aynalardır. Her zaman estetik dururlar.

Vintage hayatımızın her yerinde derken abartmıyorduk. Çizim sanatında da vintage tarzını kullanabiliriz. Eski duran, eskiyi hatırlatan eskiden gelen yaratıcılık ile ortaya çıkan çizimlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Popüler Gönderiler
eski-türkçe-kelimeler-anlamları

Kulağa Hoş Gelen Eski Türkçe Kelimeler

Eski Türkçe kelimeler bazıları halen günlük hayatta da rast gelebileceğimiz kelimeler. Bazıları unutulmuş veya anlamı bilinmeden farklı anlamlar için kullanılıyor. Bu yazımızda kulağa hoş gelen eski Türkçe kelimeleri derledik.

TAS-BOYAMA-SANATI

Taş Boyama Sanatı

aş boyama sanatı kolay olmakla birlikte yeteneğinizi birleştirerek keyifle yapabileceğiniz bir hobidir.