Mobilya İçin En iyi Boya Türü

Mobilya İçin En iyi Boya Türü

Mobilyalar için en iyi boya türü. Mobilya boyamak içi oldukça önemlidir. Yeni bir boya katıyla mobilyalarınıza yeni bir hayat ve yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. İster bir sandalye, masa, komodin veya özel bir parça boyamak isteyin. Bu, mobilyanıza sadece birkaç saatlik çalışma ve bazı temel malzemelerle benzersiz bir görünüm kazandırabilecek harika bir DIY projesi olacaktır.

Mobilyalarınızı boyarken birçok seçeneğiniz var. Mobilya için yağlı, lateks ve akrilik boya seçeneklerinin yanı sıra kireçli boya ve sütlü boya gibi özel boyalar olduğundan, boya türü seçimini doğru yapmanız çok önemlidir. Bu mobilya boyalarının her biri şüphesiz farklı avantajlar sağlar ve bu projenin türüne göre değişebilir.

Evvett! Bu yazımızın sonunda, aklınızdaki mobilya projeleri için hangi boya türünün en iyisi olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Öyleyse, bir boyayı diğerine tercih etmeyi ve dikkate almanız gereken artıları ve eksileri öğrenmek için gelin kaldığımız yerden devam edelim.

Lateks boya

Mobilya için lateks boya, kolayca erişilebilir olduğu ve hemen hemen her renginde mevcut olduğu için popüler bir seçenektir.

Lateks boyanın mobilya için en büyük avantajlarından biri, geniş renk yelpazesidir. Elinizdeki renk katologları arasından seçim yapın veya boya tezgahının mobilya parçanıza ve dekorunuza mükemmel şekilde uyacak özel bir tonu karıştırmasını sağlayın.

Bu seçim seviyesi, görüşünüze ve odanıza uygun boya rengini bulmanızı kolaylaştırır. Lateks boya ayrıca birden fazla yüzeyde de mevcuttur . Projeniz için düz (mat), saten, yarı parlak veya parlak yüzeyler arasından seçim yapabilirsiniz.

Düz: Formülde herhangi bir reçine olmadan, bu tür lateks boya fazla ışık yansıtmaz ve mat – neredeyse kadifemsi – bir görünüme sahip olur. Ancak, çok fazla çarpma, dokunma ve yıkamaya dayanabilecek çok dayanıklı bir kaplama olmayacaktır – bu nedenle bu bitişi, günlük olarak yoğun kullanımda olmayacak bir proje için saklayın. Daha dayanıklı bir mat boya için kireçli boya kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Saten: Saten cilalı bir boya, minimum miktarda ışığı yansıtır (yumurta kabuğu, yakından ilişkili bir yüzeydir). Mat boyanın görünümünü seviyorsanız, ancak mobilyalar için daha dayanıklı bir boyaya ihtiyacınız varsa, saten boya sizin için en iyi seçim olabilir. Yıkanabilir bir formül seçerseniz, temiz tutmanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Yarı parlak: Yarı parlak bir boya ışığı iyi yansıttığından ve yıkamaya ve artan kullanım taleplerine dayanabildiğinden, bu, mobilyalar için en iyi boya olabilir. Yarı parlak formüldeki daha yüksek reçine konsantrasyonu, bu boyayı gerçekten işe koymayı planladığınız mobilyalar için daha dayanıklı hale getirir. Pek çok insan da parlak kaplamayı sever.

Çok parlak : Parlak bir boya, parçalarınıza en etkileyici ve dayanıklılığı verir, ancak en fazla hazırlığı gerektirir. Çok parlak boyalar çok fazla ışığı yansıtır ve artan reçine konsantrasyonu, onları birçok kullanıma ve temizliğe dayanmalarını sağlar.

Ancak dikkatli olun. Bu kadar parlak bir yüzey kusurları artıracaktır. Bu nedenle, mobilyalar için bu tür bir boyayı tercih ederseniz, hazır olduğundan ve hazır olduğundan ve kusurların giderildiğinden emin olmanız gerekir.

Lateks boyanın ağır kullanım altında ufalanmaya veya çizilmeye eğilimli olduğunu bilin. Lateks boya, yağ bazlı boya gibi gözenekli yüzeylere daldırmak yerine, mobilyanın yüzey tabakasına yapışır.

Sonuç olarak, bu boya tabakası nispeten daha kolay hasar görebilir. Daha iyi sonuçlar için, yüzeyi zımparalama ve astar ile hazırlayın ve gelecekte yapabileceğiniz rötuşlar olabileceğini bilin.

ARTILARIEKSİLERİ
Sabun ve suyla temizlenmesi kolaydırAğır kullanıma dayanmıyor
Bol renk seçenekleriyle kolayca temin edilebilirTüm türler yıkanamaz
Farklı yüzeylerde mevcuttur

Kireçli Boya

Eski mobilyaları geri kazanmak veya daha yeni parçalara eski bir görünüm vermek, kireçli boyaların popülaritesinin artmasına neden oldu . Bu su bazlı boyanın tabanı tipik olarak lateks içerir, ancak daha kalın, oluşturulabilir bir doku sağlar.

Kireçli boya, özel perakendecilerden temin edilebilir, ancak gittikçe daha yaygın bir şekilde bulunabilmektedir. Bazı insanlar kendi kireçli boyalarını yapıyorlar. Ancak en iyi ve en tutarlı sonuçlar için hazır olarak fabrikasyon çıkışlı boyaları tercih etmelisiniz. Geleneksel lateks boyadan daha pahalıdır, ancak insanlar onu benzersiz görünümü ve ipeksi pürüzsüz yüzeyiyle severler ve tercih ederler.

Mobilya için daha geleneksel diğer boyaların aksine , Kireçli boyayı kullanırken biraz öğrenme süreci olabilir. Hızlı kurur, bu bir artıdır, ancak aynı zamanda boya kurumaya başladıktan sonra rötuş için bir alanı tekrar kontrol ederseniz fırça darbelerinin görebilirsiniz. Biraz pratik yapmaya hazırlanın veya bitmiş ürünün genel görünümünde esnek olun fazla detaylara takılmayın.

Kireçli boyama mobilyaları yapmak için çok popüler bir şey haline geldi, bu nedenle öğrenme süreci bile eğlenceli ve ödüllendirici bir hobi haline gelebilir. Kireçli boya, yıpranmış bir görünüm oluşturmak için zımparalanabilir veya ezilebilir, bu nedenle ürün, daha “eski” veya “eski püskü şık” bir görünüm arayan kişiler arasında popülerdir.

En İyisi: Antika parçaları yeniden cilalamak veya her gün kullandığınız mobilyalarda zengin, mat bir görünüm elde etmek.

ARTILARIEKSİLERİ
Hızlı kurumasıSınırlı renk seçenekleriyle pahalı olabilir
Çoğu yüzeye iyi yapışmasıFırça darbeleri görünebilir
Pürüzsüz yüzeyFiniş, çizilmeye veya işaretlemeye tabidir

Milk Paint / Süt Boyası

Mobilyalar için kireçli boyadan biraz daha ince dokuya sahip doğal bir boya arıyorsanız (ama çok karakterli) o zaman süt boyası sizin için doğru bir seçenek olabilir. Bu toksik olmayan boya, tipik olarak kireç veya Boraks gibi bir aktivatörlü süt proteininden yapılır. Boyanın rengini değiştirmek için renk pigmentleri eklenir.

Mobilya için süt boyası, hiçbir kimyasal madde veya ilave duman içermeyen çevre dostu içerikleri nedeniyle popülerdir. Aslında, bu boya, ticari boya yaygın olarak bulunmadan önce mobilya, ev ve daha fazlasını boyamak için uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Çok çeşitli yüzeylerde kullanılabilir, ancak cilanın değişebileceğini ve bazen doygunluk açısından tutarsız olduğunu bilmelisiniz. Daha tutarlı sonuçlar elde etmek için (ve bu su bazlı bir boya olduğundan daha az ufalanma), süt boyalı bir bağlayıcı kullanmanız önerilir. Bu, cam veya plastik gibi pürüzsüz yüzeylerde de önemlidir.

Süt boyasının benzersiz bir özelliği, tipik olarak toz halinde satılmasıdır. İhtiyacınız olan boya miktarını karıştırmak için su ekleyin ve geri kalanını daha sonra kullanmak veya rötuşlar için saklayın. Genellikle kireçli boyadan daha ucuzdur, ancak benzer sonuçlar verir. Cilayı korumak için üst kat balmumu veya yağ gerekebilir.

Şunun İçin En İyisi: Eskimiş, yıpranmış veya sıkıntılı görünmesini istediğiniz mobilyalar. Köşelerde veya kenarlarda hafif zımparalama ile süt boyasının yüzeyini eskitmek veya pürüzsüz, mat bir görünüm için.

ARTILARIEKSİLERİ
Çabuk kururMühürleyici olmadan kırılabilir veya çizilebilir
Çoğu yüzeyde kullanılabilirTutarlı doygunluk elde etmek için zor
Toksit olmayan toz formülüBonder bazen gereklidir

Akrilik Boya

Renkli parçacıklar bir akrilik polimer içinde asılıdır ve pürüzsüz bir yüzeyle zengin bir renk sunar. Çeşitli yüzeylere uygulanabilir, bu da onu mobilya için çok yönlü bir boya türü haline getirir, ancak genellikle daha küçük boyutta kaplarda satılır. Konsol, resim çerçeveleri ve sehpa vb parçalar gibi küçük ölçekli projeleriniz için daha iyi bir seçimdir.

Akrilik boya eşit şekilde devam eder ve kendiliğinden yayılır, çalışmayı kolaylaştırır. Bununla birlikte, boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını istiyorsanız astar kullanmak iyi bir fikirdir. Kuruma süreleri akrilik boya için kısadır, bu nedenle nispeten kısa bir süre içinde birkaç kat uygulayabilirsiniz. Ancak proje tamamlandıktan sonra tamamen kürleşmesi için ona bolca zaman vermeniz gerekecektir.

Su bazlı bir boya olduğu için sadece sabun ve suyla temizlemek de kolaydır. Akrilik boyanın, diğer bazı su bazlı boyalara göre ufalanmaya veya çatlamaya karşı daha fazla esnekliğe sahip olduğu, ancak yine de hafif ila orta dereceli kullanıma sahip parçalar için en uygun olduğu unutulmamalıdır.

Şunun İçin En İyisi: Hızlı ve uygun fiyatlı bir boya küçük mobilyalar için olduKça ideal.

ARTILARIEKSİLERİ
Uygulaması kolayEn iyi sonuçlar için bir astara ihtiyaç duyar
Lekelere dirençli ve nispeten esnekUzun kürlenme süreleri
Zengin renk seçeneğiTipik olarak küçük kaplarda satılır

Yağlı Boya

Bazen alkid boya olarak da adlandırılan yağ bazlı boya, mobilya için dayanıklı bir boya türüdür. Ancak bu dayanıklılığın bir bedeli vardır. Yağ bazlı boyalar genellikle daha pahalıdır, kuruması daha uzun sürer ve bol havalandırma gerektiren yüksek seviyelerde VOC’ye sahiptir. Ağır bir koku.

VOC: Uçucu Organik Bileşenler

Yine de, mobilyaları yağlı boya ile boyamak, kolayca çizilmeyecek veya çizilmeyecek esnek bir yüzey istiyorsanız, dikkate alınması gereken bir şeydir. Boya inceltici ve temizlik için doğal kıllı bir fırça ve mineral ispirto veya terebentin bulundurmanız gerekir.

Mobilyalar için yağlı boyanın avantajı, her türlü gözenekli yüzeyi doyurduğu ve daha kolay uygulama için kendi kendine düzleştiği için çoğu yüzeye uygulanabilmesi ve iyi yapışmasıdır. Katlar arası kuruma süresi uzundur (24 saate kadar) ancak su bazlı boyalara göre daha çabuk kürleşir.

Şu anda bir mobilya parçası üzerinde ne tür bir kaplama olduğunu bilmiyorsanız, yağ bazlı boyayı da düşünebilirsiniz. Su bazlı boyalar, önceden yağlı boya ile boyanmış bir yüzeye yapışmakta zorlanırken, bu tip boyalar hem su bazlı hem de yağlı boya üzerine başarıyla uygulanabilmektedir. Bu çalışamanızın başarılı olması için daha etkili olabilir.

Ancak boyama işlemi sırasında ve sonrasında yağlı boyanın yaydığı VOC’ler havalandırma gerektirir.

Şunun İçin En İyisi: Yoğun şekilde kullanılan ve dayanıklı bir yüzey gerektiren her türlü mobilya için kullanabilirsiniz. Ancak bu tür boyalarla gelen uzun kuruma sürelerine hazırlıklı olmanız gerekir.

ARTILARIEKSİLERİ
Dayanıklı bir kaplamaYüksek düzeyde VOC
Kendini düzlemesiKatlar arasında uzun kuruma süreleri
Çoğu yüzeyde kullanılabilir

Uygulama İpuçları

Mobilya projeniz için doğru boya türünü seçmenin yanı sıra, doğru uygulama yöntemini oldukça fazla önem taşımaktadır. Özel uygulamalar ve efektler için doğal kıllı fırçalar (yağ bazlı boya için), sentetik kıllı fırçalar (su bazlı boya için) veya bezler, rulolar veya süngerler arasından seçim yapmalısınız.

Bir fırça size geniş bir kapsama alanı sağlar, ancak darbeleri daha kolay gösterebilir (özellikle su bazlı boyada). Bir silindir daha az kontrol sağlar, ancak daha fazla kapsama alanı sağlar. Bir bez veya süngerle uygulama, benzersiz, dokulu bir yüzey için en iyisidir.

Pixselle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Popüler Gönderiler
Mükemmel-resim-çizme

Mükemmel Resim Çizme

Mükemmel resim çizme aslında zor bir şey değil. Çizim yeteneğe dayalı olduğu kadar çizim tekniklerini bilme, bakış açısı ve pratiğe bağlı bir konu da diyebiliriz.