Depresyonu Yenen İnsanların Kullandığı 7 Yöntem

Depresyonu-Yenen-İnsanların-Kullandığı-7-Yöntem

Depresyonu yenen insanların kullandığı yöntemler depresyonu yenme çabasında en etkili yol haritası olacaktır. Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı oldukça olumsuz yönde etkileyen, günümüzde fazlasıyla yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Depresyonu yenen insanların kullandığı yöntemlere bakalım…

1- Onları nelerin tetiklediğini bilirler: takıntılı düşüncelere kapılmayı reddederler.

Tekrarlayan negatif düşüncelere takılı kalmak depresyona en uygun ortamı oluşturur. Bu şekilde hatalarınızı çok fazla kafaya takmaya başlarsınız. Zihninizin içinde esir kalıp hep kötü şeyler olmasını bekleyerek, güneşli günlerde bile talihsizliklere ve kara bulutları üstünüze çekersiniz. Bu hiç sağlıklı bir alışkanlık değildir.

Depresyonu yenen insanlar, bu gibi zamanlarda bilişsel terapinin büyük yardımı olduğunu bilirler. Bakış açınızı değiştirmelisiniz ki negatiflik döngüsünden çıkıp kendinize çıkış yolları yaratabilesiniz.

2- Her sabah uyanmak için bir sebepleri vardır.

Güne hiçbir hedef olmadan başlamak adeta günü çöpe atmak gibidir. Sabah gözünüzü hiçbir motivasyon olmadan açmak güne kalbiniz kapalı başlamak demektir. Sanki zihniniz hiçbir şey yapma zahmetine girmek istemez.

Depresyonun nüksetmesini önlemek istiyorsanız kendinize bir amaç bulmalısınız. -somut hedefler. Bu hedefler kendinizle baş başa bir akşam geçirmek, kitap almak, bir yerde seyahat rezervasyonu yaptırmak ya da biriyle buluşmak kadar basit de olabilir.

3- Hissizlikle mücadele etmek için yeni ilgi alanları bulurlar.

Keder, ilgisizlik, hissizlik: Depresyonun birçok vakasında gördüğümüz bu karanlık üçgenin unsurları. Ancak bunların sizi ele geçirmesine izin verirseniz akıntıya kapılıp sürüklenirsiniz. Yeniden cesaretsizliğin ağında takılı kalır ve depresyona anahtarı kendi elinizle vermiş olursunuz.

Bu yüzden daha önce bu yoldan geçmiş ve sonuna kadar gidebilmiş kişi, kendini yine aynı yerde bulması ihtimaline karşı kullanacağı bazı stratejilere ve yöntemlere sahiptir. Yani hissizlik ya da bitkinlik yüzünden bedeninizin ve zihninizin kapandığını hissettiğiniz zaman bu duruma müdahale etmelisiniz.

4- Hayır demeyi öğrenmişlerdir.

Bazı sınırlar belirlemek sağlıklı olmanın anahtarıdır. Her şeye müsamaha gösteren insanlar en sonunda kendileri zarar görürler. Halbuki depresyonun en yaygın sebeplerinden biri her şeyle kendi kendinize başa çıkabileceğinizi düşünmektir. Herkesle iyi geçinmenin iyi bir insan olduğunuzu gösterdiğine inanmak büyük bir hata olur.

Sizi tamamen tüketir. Depresyonu yenen kişiler hayatlarında bazı sınırlar belirlemeleri gerektiğini bilirler. İçlerinden “hayır” demek daha doğru geldiğinde de “evet” demek istedikleri zaman da açıkça söylemesini bilirler. Bu mutlu ve sağlıklı olmanın harika bir yoludur.

5- Yeterince günlük egzersiz yaparlar.

Daha çok hareket eden bedenler daha az üzgündür. Yürüyüş yapan, dans eden, yüzen, zıplayan ya da kaslarını esneten insanlar kendilerine bol miktarda endorfin bahşetmiş olurlar. Kan dolaşımını destekledikleri için beyinlerine daha çok oksijen gider. Böylece bizi üzmekten koruyan serotonin hormunu daha fazla salgılanır.

6- Daha iyi bir beslenmeye evet derler.

İyi bir beslenme depresyonla ilgi bozuklukların çaresi olmasa da sizi kesinlikle depresyondan korumaya yardımcı olabilir. Bu en baştan sizi bir şeyle ilgilendiğinizi gösterir: daha iyi gıdalar almaya, yeni tarifler denemeye çalışmak gibi şeyler için uğraşıyorsunuzdur.

7- Yeniden depresyona girmekten kaçınmak için farkındalığı kullanırlar.

Farkındalık, depresyonun nüksetmesini önlediği kanıtlanmış bir yöntemdir. Stres ve anksiyetenin üzerinizdeki etkiyi azaltmak için kullanılan strateji:

  • Duygularınızın daha çok farkında olacaksınız.
  • Takıntılı düşüncelerinizin döngüsünü kırabileceksiniz.
  • Stresin fiziksel semptonlarını daha az yaşayacaksınız.
  • Bulunduğunuz an içinde yaşadığınız deneyimler üzerine daha çok düşünebilecek ve böylece önceliklerinizi belirleyerek daha iyi kararlar verebileceksiniz.
  • Önünüzdeki seçenekleri keşfetmeniz daha kolay olacağı için yaratıcılığınız ve özünüzü yansıtan sezgileriniz uyanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Popüler Gönderiler
eski-türkçe-kelimeler-anlamları

Kulağa Hoş Gelen Eski Türkçe Kelimeler

Eski Türkçe kelimeler bazıları halen günlük hayatta da rast gelebileceğimiz kelimeler. Bazıları unutulmuş veya anlamı bilinmeden farklı anlamlar için kullanılıyor. Bu yazımızda kulağa hoş gelen eski Türkçe kelimeleri derledik.

TAS-BOYAMA-SANATI

Taş Boyama Sanatı

aş boyama sanatı kolay olmakla birlikte yeteneğinizi birleştirerek keyifle yapabileceğiniz bir hobidir.